ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:28

"Devlet kentsel dönüşümde daha etkin rol"

"Devlet kentsel dönüşümde daha etkin rol"


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni yasaya rağmen kentsel dönüşümde insanlarla anlaşmanın zor olduğunu söyledi. Altepe, devletin ´kentlerin dönüştürülmesi konusunda´ daha etkin rol alması gerektiğini kaydetti.

Başkan Altepe, Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Yapı Komitesi üyeleriyle Dobruca Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi.
Toplantıya Moğolistan’ın Bursa Başkonsolosu Çetin Yıldırım, BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan ve komite üyeleri katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarının çıkartılan yeni yasaya rağmen istenilen sonucu vermeyeceğini söyledi. Bu konuda tecrübeli olduklarını, yasa çıkartılmadan önce Bursa’da birkaç bölgede başlattıkları dönüşüm çalışmalarının kendilerini inanılmaz şekilde zorladığını hatırlatan Başkan Altepe, "Bu konuda arzu edilen sonucun alınabilmesi için, devletin daha etkin şekilde rol alması gerekiyor." dedi.

Kentsel dönüşüm başlattıkları Doğanbey’deki problemleri hala aşamadıklarını vurgulayan Altepe, ´tabakhaneler´ diye adlandırılan bölgede mülk sahipleriyle adeta kanlı-bıçaklı olduklarını, onları yerlerinden çıkartmak için yıllarca uğraştıklarını ifade etti. Çekirge´de ´İntam ´ diye bilinen bölgede mülk sahipleriyle anlaşmalarına rağmen sadece yıkım için 3 yıl beklediklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Çıkartılan yeni yasaya rağmen kentsel dönüşüm çalışmaları istenilen sonuçları vermeyecektir. Çünkü insanlarla anlaşmak zor. Bu konuda sonuç alınabilmesi için devletin çok daha etkin şekilde görev alması, dönüşümün önündeki bütün engellerin kaldırılması gerekiyor. Vatandaşa bizzat devlet tarafından uygun şartlarda krediler açılması, dönüşümün maddi boyutunun kolaylaştırılması kaçınılmaz bir durum. Bunun yanında, mülk sahiplerini ve müteahhitleri kurtaran projelerin de ortaya konulması lazım." diye konuştu.

Komite üyelerine Bursa’nın mevcut yapı stoku ve karakteristik deprem özelliği hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, kentte yer alan 3 ve üzeri katlardaki tüm binaların yenilenmeye muhtaç olduğunu dile getirdi. 1855 depreminde ´1-2 katlı evlere rağmen´ şehir nüfusunun 60 binden 35 bine düştüğünü, kentin her açıdan büyük yara aldığına dikkat çeken Başkan Altepe, "Bursa, İstanbul ve Kocaeli ile birlikte Marmara Bölgesi’nin adeta kalbi niteliğinde. Onun için bu bölgenin hızlıca yenilenmesi, sıkıntılı olan yapı stokunun muhakkak değiştirilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER