ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 19:10

Devlet adamları deve kuşu yumurtasına, İzmir haritası kelebek kanadına taşındı


Bu yıl 11.si düzenlenen Türkçe Olimpiyatı Kültür Şöleni'nde dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler kendi kültürünü de tanıttı. Kelebek kanadından yapılan İzmir haritasından, devlet adamlarının fotoğrafının deve kuşu yumurtasına işlenmesine kadar bir çok el emeği ürün stantlarda görücüye çıktı.

Orta Afrika’dan gelen Selime Zalo, kelebek kanatlarından yaptıkları İzmir haritasını tanıttı. Tropikal bir ülkede yaşadıklarını ve ülkelerinde çok fazla kelebek olduğunu söyleyen Zalo, "Ormanlara kelebekler geliyorx yumurta bırakıyorlar ve sonra ölüyorlar. İnsanlar kelebekleri alıyorlar, tablo ve figürler yapıyorlar. Kendi kültürümüzü göstermek için biz de bu tabloyu olimpiyatlara özel olarak yaptık." diye konuştu. Zalo, tabloların yapımının bir yıla yakın sürdüğünü belirtti.

Güney Afrika’dan gelen Achmad Ibrahium ülkelerinde deve kuşu yumurtasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, "Biz bu yıl olimpiyat için özel bir süs eşyası getirdik. Bu yumurtaları özel bir kişi yapıyor. Yumurtayı dikkatli bir şekilde kırıyor ve içini boşaltıyor. Daha sonra ne istiyorsanız onu işliyor." diyerek işlemenin yapılışını anlattı. Mustafa Kemal Atatürk, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçtaroğlu ve Aziz Kocaoğlu’nun fotoğraflarını yumurta üzerine taşıyan Ibrahim, süsleme işlemin yaklaşık 2 günde yapıldığını kaydetti.

Nijerya’dan gelen Fatma Kyari de ülkelerinde zobo ismiyle anılan bitkiden yapılan meyve suyunu tanıttı. Özel günlerde bu içeceği ürettiklerini söyleyen Kyari, içeceğin hem sıcak hem de soğuk tüketildiğini aktardı.

Uganda’dan gelen Zurah Kagoya ise ülkesinde fenne olarak bilinen meyveyi anlattı. Fenne’nin elma ve armut gibi ağaçta yetiştiğini dile getiren Kagoya, meyvenin A, B ve C vitaminleri içerdiğini ve lifli bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Kagoya, fennenin dilimlenerek içindeki zarından ve çekirdeğinden arındırıldıktan sonra yendiğini aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER