ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:55

Dev şehitlik anıtı

Dev şehitlik anıtı

Türk devleti olan Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden anıt bölgenin cazibe merkezi oldu.


Ankara’nın Akyurt ilçesinde misafirler 20 metre uzunluğundaki şehitlik anıtı ile karşılanıyor.

Önemli sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran Akyurt cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Altyapı sorununu büyük ölçüde gideren ilçede şehir yapılanması konusunda çalışmalar hız kazandı. Bu bağlamda ilçenin girişine yapılan 20 metre uzunluğundaki şehitlik anıtı vatandaşların uğrak yeri oldu.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş üç basamaklı kaidenin üzerine kurulu 20 metre uzunluğundaki şehitlik anıtının özelliklerini şöyle anlattı:

“Üç basamaklı kaidenin üzerinde sergilenen anıtta bu üç kaide sırasıyla doğum, yaşam ve ölümü simgelemektedir. Anıtın alt bölümünde inancı temsil eden mihrap bulunmaktadır. Anıt 3 ayaktan oluşmakta olup bu ayakların her biri tarihimizde önemli yer tutan üç büyük Türk devleti olan Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir. Anıt bu üç ayak üzerinde aynı inancı temsil ettiğinden aynı mihrap üzerinde göğe doğru yükselir.
Bu ayakların üzeri Selçuklu ve Türk motifleri ile süslenmiştir. Anıt 3 taraflıdır. Üç taraftan da aynı görüntüyü vermektedir. Anıtın üç ayağı gökyüzünde birleşmektedir. Bu ise bize bu üç devletin farklı zamanlarda aynı amaç ve inanç uğruna mücadele verdiğini anlatmaktadır. Ayakların gökyüzündeki birleşim noktasında güneş ışınları ve Allah lafzı bulunmaktadır.
Gökyüzündeki birleşim noktası şehitliği temsil etmekte olup güneş ışınları şehitlerin ruhlarını simgeler. Allah lafzı ise insanların vatanı için yaptığı savaşları Allah rızası için yaptığını ve öldükten sonra Allah’a kavuştuğunu simgeler. En tepede ve önde bulunan ay yıldız ise büyük çabalarla, sıkıntılarla, şehitlerimiz ve gazilerimizle kurmuş olduğumuz ve en son geldiğimiz nokta olan Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir." 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER