ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Temmuz 2014 Pazar 13:56

Dev şehir parkı açıldı

Dev şehir parkı açıldı

Maltepe Sahil yolunda yapımı süren şehir parkının inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatın devam ettiği küçük bir alan dışında diğer bölümler halkın kullanımı açıldı.


Maltepe Sahil yolunda denizdeki 1 milyon 200 bin metrekarelik alana dolguyla yapımı süren şehir parkının inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatın devam ettiği küçük bir alan dışında diğer bölümler halkın kullanımı açıldı.

Dünyanın en büyük şehir parkı olması bekleniyor 

Maltepe sahilinde 400 metre derinlikte ve 3,5 kilometrelik bir bant olarak planlanan 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda yapılan dolgunun ardından oluşturulan park inşaatının yüzde 90’lık kısmı tamamlandı. Dünyanın en büyük şehir parkı olması beklenen projede tamamlanan bölümler ise halkın kullanıma açıldı. Toplam maliyeti 201 milyon lira olarak açıklanan parkın içinde ise adeta yok yok. Büyük bir miting ve konser alanının bulunduğu projede futbol, basketbol, voleybol sahaları, Uluslararası tenis karşılaşmalarının yapılacağı bir sahanında bulunduğu 5 adet tenis kortu, Türkiye’nin en büyük kaykay ve akrobatik bisiklet platformları, 7,5 kilometre uzunluğunda bir bisiklet parkuru, yürüyüş parkurları, yüzme ve fitness kulübü, yelken sporlarının yapılacağı bir merkez, çocuk oyun alanları, helikopter pistleri, uzaktan kumandalı araçların kullanılacağı pistler ve lokantalar bulunuyor.

Çevre düzenlemesi büyük ölçüde tamamlanan parka şu ana kadar 20 bin ağaç dikildiği belirtilirken, parkta İspark tarafından işletilen 2 bin 865 araçlık bir otomobil otoparkı ile 76 otobüs kapasiteli bir otobüs otoparkı bulunuyor. 255 bin metrekare yürüyüş alanın bulunduğu park içinde bulunan miting ve etkinlik alanının boyutlarının ise 130 bin metre kare olduğu belirti.

En fazla ilgi

İnşaatı tamamlanan bölümlerin halkın kullanımına açılmasıyla dev park, özellikle haftasonu vatandaşların akınına uğramaya başladı. Parkta şu anda en fazla ilgiyi ise Türkiye’nin en büyük kaykay, paten ve akrobatik bisiklet platformlarının bulunduğu bölüm çekiyor. İstanbul’un her köşesinden Maltepe’de bulunan parka gelen gençler sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar hünerlerini sergiliyorlar. 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER