ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 23:48

Destici: Yeni sistem ile öğrencilerimiz mağdur olacak


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın bugün açıkladığı Yeni Öğretim Geçiş Sistemine ilişkin olarak ilk tepkiyi gösteren isim Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici oldu. Destici, bu sistem ile 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin mağdur olacağını söyledi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün açıklanan Yeni Öğretim Geçiş Sınav sistemi bana eskiden imam hatip liselilerinin önünü kesmek için tüm meslek liselilerin mağdur eden düzenlemeleri hatırlattı” dedi.

Destici, açıklamasında şunları söyledi: “Farklı saiklerinden dolayı dershaneleri kapatmak ya da işlevsiz hale getirmek için anlaşılması ve uygulanması güç karmaşık bir sistemi okulların açılmasına 12 gün kala dayatmak hangi bilimselliğin ya da maarif anlayışının gereği olabilir. Şunu bilin ki, bu uygulama belki geçici bir süre dershanelere zarar verebilir. Bu uygulama ile birlikte yoksul ve orta gelire sahip veliler çocuklarını dershaneye gönderme, özel ders aldırma şansı kapanacak, sadece gelir düzeyi yüksek zengin aile çocukları özel ders imkânı aldıracaklardır. Eski sisteme göre hazırlık yapan öğrenciler ve biz velilere bu değişiklik acaba neden sorulmadı. Eski sistemde bir sınav stresi yaşayan çocuklarımız şimdi bir yılda 12 sınav stresi yaşayacaklar. 6 ve 7. sınıfı eski sisteme göre okuyan ve ona göre liselere girmek için hazırlanan öğrencilerimizin mağduriyetini kim ortadan kaldıracak. Ya da onları mağdur etmeye kimin hakkı var.

Bu sistemin daha iyi anlaşılması ve geniş kesimlerin görüşü alınarak ileride kısa bir süre sonra yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaması adına en önemlisi de şuanda 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrencilerin mağdur edilmemesi için yeni sistemin 2015- 2016 eğitim öğretim yılından geçerli olmak üzere uygulanması zaruridir. Adaletin tesis edilmesi ve öğrencilerimizin hak kaybı yaşamaması için bu düzenlemenin bu sene kesinlikle uygulanmaması gerekir. Bu uyarılarımız dikkate alınmaz gerekli düzeltmeler yapılmaz ise konuyu Büyük Birlik Partisi ve şahsım olarak yargıya taşıyacağımızı kamuoyu ile paylaşırım.”

200 MÜTEŞEBBİSİN DURUMU NE OLACAK?

Destici son olarak, “Önce sağlık meslek lisesi açma başvurularını kabul edip daha sonra sağlık bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ortak bir yönetmelikte anlaşmaması üzerine 200 den fazla sağlık meslek lisesi açmak isteyen müteşebbisin hayatının karartılmak üzere olduğunu buradaki problem ortadan kaldırılmalı. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının anlaşamaması nedeniyle 200 müteşebbis bir okul ruhsatı alamazken, nasıl oluyor da bir AK Partili milletvekili farkı illerde 7 okulun ruhsatını alabiliyor. Bunun cevabını yetkili kişilerden kamuoyu adına açıklanmasını bekliyoruz. Ayrıca bu okullara ön kayıt yaptıran öğrencilerin ve velilerin mağduriyeti nasıl giderilecek.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER