ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 21:33

Destici: Taşeron, asgari ve tüm çalışan kesimlerin yanındayız

Destici: Taşeron, asgari ve tüm çalışan kesimlerin yanındayız


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, taşeron, asgari ve tüm çalışan kesimlerin yanında olduklarını söyledi.

    Hizmet-İş Sendikasının 35'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Mustafa Destici, “Taşeron işçilerimiz başta olmak üzere, asgari ücretlilerimiz ve tüm çalışan kesimlerdeki arkadaşlarımızın büyük problemleri olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde sırf bu konu ile ilgili Eskişehir de ‘İşçi Buluşması’ gerçekleştirdik. Toplantıda işçi kardeşlerimizin problemlerini konuştuk. Daha sonrada çözüm yollarını birlikte aradık.” dedi.

    "TAŞERON İŞÇİLER, ASGARİ ÜCRETLİLER VE ÇALIŞANLAR NEREDEYSE BBP ORADADIR"

    Taşeron işçiler, asgari ücretliler ve tüm çalışan kesim nerede ise Büyük Birlik Partisinin orada olduğunu vurgulayan Destici, “Siz neredeyseniz Büyük Birlik Partisi oradadır. Siz neredeyseniz Muhsin Yazıcıoğlu'nun dava arkadaşları oradadır. Değerli kardeşlerim bakın en önemli problemlerimizden bir tanesi Türkiye’deki gelir dağılımında ki büyük adaletsizliktir. Bugün çalışan kesimin tamamı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm edilmiş. Bu rakamlar bizlerin değil sendikaların, Devletin resmi kurumlarının, TUİK’in ve DPT’nin çalışmalarında ortaya koyduğu rakamlara göre ifade ediyorum. Türkiye’deki açlık sınırı 1080 liradır. Bütün taşeron işçilerimiz, asgari ücretlilerimiz açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edildi. 12 milyon emeklimizin 8 milyonu açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edilmiştir. Peki diğer işçilerimizin durumu çok mu iyidir? Onlarında tamamı yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm edilmiştir.” diye konuştu.

    "TAŞERON İŞÇİLERİMİZİN HAKLARI VERİLMELİ"

    Taşeron işçilerinin hepsinin kadroya alınması gerektiğini kaydeden Destici, “Bunu bütçe ile izah edemezsiniz. İhale yaptığınız firmalara kar payı vererek bu ihaleleri veriyorsunuz. Bu paraları da tıkır tıkır ödüyorsunuz. O zaman bu kardeşlerimizi neden devlet garantisi altında çalıştırmıyorsunuz da patronların iki dudağı arasına bırakıyorsunuz. Taşeron işçilerimize kadro vermenin devlet bütçesine bir ek yükü yok bunun. Biriside bunun aksini izah edemez. Devlet olarak sigortasını, asgari ücretini, yemek ve giysi parasını veriyorsun. Yani sen kurum olarak bütün parayı veriyorsun. O zaman neden bu işçi kardeşlerimizi patronların eline bırakıyorsun. Bazı patronlar iki kardeşi çalıştırıyor sadece birini sigorta yaptırıyor. İşsiz, yoksul adam ne yapsın kabul edip çalışıyorlar. Taşeron işçilerimiz bu durumda çalışıyor. Onun için taşeron işçilerimizin haklarının sonuna kadar verilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

    "KIDEM TAZMİNATINA KİMSE GÖZ DİKMESİN"

    Destici, “Kıdem tazminatının üzerinden kimse oyun oynamaması lazım. Kimsenin göz dikmemesi lazım. O dikilen gözlere de hepimizin aynı bakışı göstermesi lazım.” dedi.

    "12 MİLYON ÇALIŞANDAN SADECE 1 MİLYONU SİGORTALI"

    Destici konuşmasında şunları söyledi: “ 12 milyon işçimizden sadece 1 milyonu sendikalaştıysa ve bunlardan sadece üçte ikisi sözleşme hakkına sahip ise sizin yönetiminizde, sizin demokratik anlayışında ve sizin işçi kardeşlerimize bakış açısında bir problem var demektir. Nasıl oluyor da 12 milyon çalışandan sadece 1 milyonu sendikalı oluyor. Bu dünyanın neresinde, hangi demokratik ülkede, hangi, sosyal devlette bu vardır. İşçilerimizin tamamının sendikalı olması gerekir. Tamamının toplu görüşme hakkına kavuşması lazım.
Kadın ve çocuk işçilerimizin zorluklarını biliyoruz. İş kazasının ve iş güvenliğinin hala ülkemizde sağlanamadığını biliyoruz. Onun için siz gerçekten alnı öpülesi ve milletimiz adına şükran duyulası bir kesimsiniz.”

    "İL VE İLÇE BAŞKANLARI İHALEYİ ALAN FİRMALARA LİSTE GÖNDERİYORLAR"

    Taşeron işçilerinin ihaleyi alan firmanın insafına bırakılmadığını ifade eden Destici sözlerine şöyle devam etti: “Bu konu ile ilgili hiç birimizin partizanlık yapmaması lazım. Siyasi bir hesap içerisinde, siyasi bir kaygı içerisinde olmaması gerekir. Öncelikle milletimizi düşünmeliyiz. Bu taşeron işçi kardeşlerimizde ihaleye alan firmaların insafına bırakılmıyor çoğu zaman. Bir yerlerden gelen listeler ile işçi kardeşlerimiz işe alınıyor. Bu gerçeği bu salonda olan herkes biliyor. İl ve ilçe başkanları o ihaleye alan firmaya liste gönderiyor. Bu kişileri işe al diye. Firma sahibinin bile kontenjanı olmuyor. Buralarda bile oy devşirme ve siyaset yapıldığını hepimiz biliyoruz. Hiç kimsenin bunu yapmaması lazım. Bu ülkede yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma varsa partizanlık yapmadan karşı durmalıyız. Siyasi iktidarları sandık dışı, milli iradenin dışında devirmeye çalışanlar varsa elbette buna da karşı durmalıyız. Çünkü hepimiz demokrasi ve milli iradenin yanında durmalıyız. Devletimizin bekası her şeyin üstündedir. Özellikle devletimizi uluslara arası arenada zora düşürecek, itibarsızlaştıracak adımlardan, fiil ve davranışlardan herkesin kaçınması gerekir. Türkiye’yi Dünya da tanıtan ve Dünyadaki mazlum kardeşlerimize yardım elini uzatan bütün kuruluşlarımıza İnsani Yardım Derneği'ne, Kimse Yok mu Derneği'ne de, Kızılay’ımıza ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığımıza sonuna kadar sahip çıkmalıyız.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER