ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 21:26

"Dersim 1938'den bu yana fişleniyor"


Tunceli Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda vatandaşın Hozat İlçe Emniyet Amirliği ve Hozat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından fişlenmesinin belgelerle ortaya çıkmasının ardından, Hozat Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen yüzlerce kişi fişlenmeye tepki gösterdi.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklamasında söz alan Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, kendisini ve Hozat halkını fişleyen bu anlayışı şiddetle kınadığını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Konuşmasında, Dersim’in 1938 yılından beri fişlendiğini ve halen bunun devam ettiğini ifade eden Konak, “Bu olay Hozat halkına, Dersim halkına, aydınlara, devrimcilere, Alevilere, Kürtlere ve sosyalistlere uzatılmış en kirli bir eldir. En kirli lekedir.” dedi.

Konak, 1937-38 yılında atalarının fişlendiğini ve öldürüldüğünü ifade ederek, “O tarihlere bakıldığında bütün köylerde hayvan sayısından her şeye kadar belge altına alınmıştır. İşte bunun o tarihlerde adı fişlemeydi. Dersim halkına uzatılan kirli bir eldi. Aynı fişlenmeyi 12 Eylül faşist cunta döneminde Dersimliler yaşadı. Bu ülkenin aydınları yaşadı. On binlerce Dersimliyi o tarihlerde fişlediler.” diye konuştu. Fişleme yapanlara tepkisini bağırarak dile getiren Konak, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Susmayacağız, demokratik ve hukuksal alanda tüm haklarımızı kullanacağız. Sorun burada Cevdet Konak değil. Sorun buradaki onurlu Hozat halkıdır, Dersimlilerdir, sizlersiniz. A’dan Z’ye herkesi kontrol altına almışlar. Cevdet Konak’ın gözleri kahverengi sen iyi görmemişsin körsün. Benim elim senin yakanda olacak. Benim gözlerim yeşil. Demokrasiden yanadır, özgürlükten yanadır. Bizler de basın açıklamasının ardından 4 kişi cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunarak şunları talep edeceğiz; Hozat halkı hangi tarihte fişlenmeye başlandı? Kimdir bunlar? Nasıl açığa çıkacak? Bunlar açığa çıkınca kimler nasıl ceza alacak? Ve diyeceğiz ki bu sorunun takipçisi olacağız. Sizlerden de bu karanlık güçlerden de halk adına bu hesabı soracağız.’’

Fişlenenler arasında bulunan 77 yaşındaki Bıra Karataş da yıllardan beri acı çektiğini, en son oğlunun öldürüldüğünü ifade ederek, kendisini fişleyenlerin cezalandırılması için suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. Hozat Kaymakamlığında çalışırken 4+4+4 sisteminden kaynaklı olarak çocuğunun mağdur olması nedeniyle bir basın açıklamasına katıldığı için fişlenen ve işten atılan Suna Akgün’de fişlenmesini ve işten atılmasına tepki gösterildi. Hozat Esnaf Sanatkarlar Başanı Nurettin Kaplan ise Hozat halkının birlik ve beraberlik içinde yaşamak gayretinin, fişleme olayı ile ayrıştırılmaya çalışıldığını, ancak bu fişlemeden korkmadıklarını mücadele edeceklerini söyledi.

Basın açıklamasının ardından grup, daha sonra kaymakamalık ve adliye binasına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Bıra Karataş, Erdem Ulaş Çelik ve Deniz Yıldırım, Hozat Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmanın ardından, dışarıda bekleyen grup sessizce dağıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER