ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 16:09

'Dershaneler zorla kapatılmamalı'


Nevşehir Maltepe Dershane Müdürü Birol Şahin, dershanelerin kapatılmasının kanun gücüyle zorlama şeklinde yapılmasının uygun olmayacağını söyledi. Şahin, kapanmanın öğrencilerin sınavla seçilmesi sisteminin ortadan kalkması sonucu talebin bitmesiyle yapılmasının doğru olacağını düşündüğünü ifade etti.

Maltepe Dershane Müdürü Birol Şahin ve öğretmen Ahmet Salih Demir, Nevşehir’de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile buluştu.

Maltepe Dershane Müdürü Birol Şahin, Nevşehir’de dershanecilik anlamında verdikleri hizmetin kalitesi ve ciddiyetinin öğrencilerden gelen büyük bir taleple ortaya konulduğunu ifade etti.
Merkezi Ankara’da bulunan Maltepe Dershaneleri’nin eğitimde büyük tecrübe ve bilgi donanımına sahip olduğunu ve aynı sistemi Nevşehir'e de kazandırdığını belirten Şahin, "Bu durum dershane ücretlerinin bir miktar artmasına neden oldu. Ama eğitimde kalitenin yükselmesine katkı sağlayacağı için aileler anlayışla karşıladı. Yüksek standartlı bir eğitim anlayışı ile Nevşehir'e geldik. Yeniden yapılanma kapsamında öğretmen kadromuzdan fiziki ve teknik altyapıya kadar değişim yaptık. Alanında uzman, deneyimli öğretmen kadromuzla hizmet vermekteyiz” şeklinde konuştu.

Dershane olarak Nevşehir’e çok sayıda ilk kazandırdıklarını kaydeden Birol Şahin, "Öncelikle her attığımız adımı sene başında planlıyoruz. Öğrencilerimiz 2- 3 ay sonra ne konuların işleneceğini, hangi metotların olduğunu, ne gibi desteklerin verileceğini biliyor. Buna göre kendini ayarlıyor. Eğitimde çok ileri gittik. Çocuklara bütün kitapları birden vermiyoruz. Birer birer tam manasıyla bitirdikten sonra veriyoruz. Çocukları sıkmıyoruz. Kitapları teslim alırken öğrencilere takıldıkları, anlamadıkları soru ve konuları soruyor, not ediyoruz. Çizelge çıkarıyoruz. Ayrıca sınıf öğretmenleri öğrencileri toplayarak anlamadıkları konuları soruyor. Bunları da Çarşamba ve Perşembe günleri tekrar ediyoruz. Cuma günleri yine anlamazlarsa teke tek öğrencilerle öğretmenleri buluşturuyoruz. “Anlamazsan anlama” diye bir cümle bizim dershanemizde yoktur” dedi.

Sanal ofis adını verdikleri bir sistemi de uyguladıklarını kaydeden Şahin “ burada öğrencilere kart veriyoruz. Evinde bilgisayarı ve interneti olan öğrenciler kartla giriş yaparak konuları ve soruların çözümünü görüntülü olarak dinleme şansına sahip oluyorlar. Yani dershaneyi evlerine götürüyoruz. Evinde bilgisayarı olup da interneti olmayanlar için DVD’ye kayıt edip veriyoruz. Her ikisine de sahip olmayanlar içinse dershanemizde kurduğumuz 12 bilgisayarda bu şansı tanıyoruz.” diye konuştu.

Dershanelerin kapatılmasının kanun gücüyle zorlama şeklinde yapılmasının uygun olmayacağını ifade eden Birol Şahin, “ Dershaneler eğitim sistemine ihtiyaçtan dolayı katılmıştır. Okullarda öğrenciler klasik yöntemle sınav yaptırılıyor, konu ve soru çözümleri de buna uygun bir sistemle yürütülüyor. Halbuki bütün sınavlarda çoktan seçmeli sistem uygulanıyor. Bu nedenle öğrencilerin okullarda tam anlamıyla sınava hazırlanmaları mümkün olmuyor. Dershanelerin kapatılmasının yolu zorlama olmamalı. İhtiyacın kalmaması sağlanarak talep olmaması sonucu kendiliğinden kapanması sağlanmalıdır. Öğrencilerin sınavlara katılarak belli yerlere yerleştirme yapıldığı sürece hazırlanmaları gerekir. Hazırlık yapmak isteyenlerde dershanelere ihtiyaç duyar. Dershaneler kapatılırsa bu defa kayıt dışı ders verenler çıkar. Özel ders veren öğretmenler ortaya çıkar. Bu fırsat eşitliğini de yok eder. Zengin çocuğuna özel hocalar tutarak iyi bir şekilde hazırlanmasını sağlayabilir. Ama büyük bir kesim bunu yapamaz. Dershaneler bu anlamda sosyal bir sorumlulukta üstlenmektedirler. Nitekim bu durumu önceki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’de görmüş ve dershanelerin kapatılmayacağını ifade etmişti. Türkiye’de 4 bin dershane var. Bunların kapatılması sonucu oluşacak boşluk mutlaka bir şekilde dolacak. Büyük kısmı da kayıt dışı, uygun olmayan ortamlarda, apartman dairelerinde ders verilmesi ile dolacak. Şimdiden çoğu ilde bunun örneklerinin ortaya çıktığını duymaktayız. Dershanelerin kapanması kayıt dışılık, vergi ödememe, işsizlik gibi sorunlar ortaya koyabilir. Dar gelirli insanların büyük sorunlar yaşamasını doğurabilir” diye konuştu.
Kahvaltı sonrasında basın mensuplarına İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz'ın kaleme aldığı “ Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz (S.A.V)” kitabı hediye edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER