ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:35

"Dershane 'kapattım' demekle kapanmaz, kayıt dışı artar"


Memur-Sen Ankara İl ve Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kır, dershanelerle ilgili açıklamaların dershanecileri, dershane çalışanlarını, özellikle de öğrenci ve ailelerini tedirgin etttiğini belirterek, "Bu sınav sistemi değişmeden, dershane 'kapattım' demekle kapanmaz sadece kayıt dışı dershanecilik artar." dedi.

Dershane tartışmalarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Mustafa Kır, "Üniversitelerde kontenjan sınırlaması, Anadolu Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri gibi okullara sınavla öğrenci alımı varlığını sürdürdüğü müddetçe özel dershaneler kapatılabilir mi? Kapatılırsa dershanelerin gördüğü sınavlara hazırlık işlevinin yerini paralı özel ders vermeler, paralı etüt merkezleri ve merdivenaltı dershaneler almaz mı? Özel Dershaneler özel okullara dönüştürülebilir mi? Yasal olarak dönüştürülse bile mevcut dershaneler okul olarak kullanıma elverişli mi? Elverişli olsa bile özel okul öğrencileri de istihdam imkanı fazla olan üniversitelerden mezun olmak için dershanelere gitme ihtiyacı duymayacaklar mı?" sorularını yönelterek, "Bu ve bunun gibi soruların cevapları hala verilebilmiş değildir maalesef." diye konuştu.

Okullarda fırsat eşitliği olmadığını vurgulayan Kır, devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin soru cevap tekniğinde yeterli deneyime sahip olmadığını ifade etti. Kır, şöyle devam etti: "Her ne kadar ülke genelinde okullarımızda müfredat birliği var olsa da öğretmen yeterliliği, eğitim-öğretim, araç-gereç, imkân ve fırsat eşitliği açısından birbirlerinden farklılık arz etmektedir. İşte bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için öğrenciler dışarıdan destek eğitimi alma ihtiyacı duymaktadır? Bugün destek eğitimi yoluyla bu ihtiyacın giderildiği yerin adı özel dershanelerdir."

Önce dershaneleri kapatıp sonra çözüm aramanın sonunun kaos olacağı uyarısında bulunan Kır, "Onun için konu aceleye getirilip kapatma kararından önce şeffaf bir biçimde muhatapları ve tarafları ile tartışılmalıdır. Dershaneleri resmen kapatma yerine; geliştireceğimiz eğitim sistemiyle kendi kendine kapanacak noktaya getirmek en akılcı yoldur." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER