ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 13:13

Dernek kuran mahalleliler destek arıyor

Dernek kuran mahalleliler destek arıyor


 Bursa’nın Osmangazi ilçesi Akpınar Mahallesi sakinlerinin kurduğu Akpınar Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Dayanışma Derneği'nin yöneticileri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Şube Başkanı Füsun Uyanık’tan destek istedi. Bu amaçla İMO'da düzenlenen toplantıya Şahin, Uyanık, Dernek Sözcüsü Necmettin Sarısaltık ve mahalle sakinleri katıldı.

Toplantıda konuşan İMO Şube Başkanı Şahin, bir şehir dönüşümü projesinin olmazsa olmaz unsurunun güven olduğuna dikkat çekti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Akpınar Mahallesi için planladığı dönüşüm projesi kapsamında hazırlatılan ve halka da sunulan örnek projenin plansız olduğunu savunan Şahin, “Bir bölgede kentsel dönüşüm düşüncesi varsa herkesin katılım sağladığı, şeffaf bir ortamda görüşülmeli ve tartışılmalıdır. Görüldüğü kadarıyla sadece sizin değil, Osmangazi Belediyesi’nin, milletvekillerinin, AK Parti teşkilatlarının ve belediye meclis üyelerinin dahi bu projeden haberi yok.” dedi. Söz konusu projenin duyurulmasından itibaren bir güven bunalımı yaşandığını söyleyen Necati Şahin, “İMO olarak Bursa’da kentsel dönüşüm konusunda, Yıldırım Belediye Başkanımız'ın yaptığı Akçağlayan, Gürsu Belediye Başkanımız'ın yaptığı Dışkaya ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız'ın yaptığı Doğanbey örneklerinin ciddi bir handikap olarak önümüzde durduğunu, Bursa tarihine bir kara leke olarak girdiğini düşünmekteyiz.” şeklinde konuştu.

ŞPO Şube Başkanı Uyanık ise bölge halkını, muvafakatname vermeden önce plan ve projeyi görmeleri konusunda uyardı: “Bu şekilde ilan edilen kentsel dönüşümlerde 1/25 bin, 1/5 bin ve 1/binlik plan değişiklikleri yapılmak zorundadır. Buradaki plan değişiklikleri, Osmangazi ve Bursa Büyükşehir belediyelerince onaylanmak zorundadır. Dönüşüm alanını incelediğimizde 1/25 bin ve 1/5 binlik planlar var ama ticaret alanı diye gösterilen alanlar belirli değil.”

Dernek Sözcüsü Sarısaltık da şehir dönüşümüne karşı olmadıklarını fakat adil ve şeffaf uygulama istediklerini söyledi. Sarısaltık, mahalle sakinlerinin uykularının kaçtığını, misafirlerinin bile bölgenin akıbetini merak eder hale geldiğini anlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER