ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 12:02

Derik'teki okul, Japon hibesi ile hayat buldu


Mardin'in Derik ilçesindeki Tepebağ İlköğretim Okulu, Japonya’nın desteğiyle baştan aşağı yenilendi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin yürüttüğü Yerel Projelere Hibe Programı (GGP) sayesinde Derik Tepebağ İlköğretim Okulu modern bir görünüme kavuştu. Okulun bahçe ihata duvarı inşa edildi, iç ve dış boyası yapıldı, bahçeye parke taşı döşendi, kalorifer tesisatı kuruldu, kazan dairesi yapıldı, her dersliğe projeksiyon ve dizüstü bilgisayar alındı, okulun çatısı onarıldı ve kız-erkek tuvaletleri yenilendi.

JAPONYA, DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA ÖNCELİK VERİYOR

Japonya Türkiye Büyükelçiliği'nin yürüttüğü Yerel Projelere Hibe Programı (GGP), Japon Devleti tarafından 1989 yılından beri Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (Japan ODA) kapsamında gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaktadır. Programın amacı temel insani ihtiyaçları karşılamak üzere hazırlanmış kalkınma projelerine yönelik geri ödemesiz bir mali yardım sunmaktır.

Programın Türkiye'de uygulanması ile ilgili anlaşma Japonya ve Türkiye Devletleri arasında 11 Eylül 2000 tarihinde imzalanmıştır. Program bu tarihten itibaren Türkiye'de uygulanmaktadır. Türkiye'nin tüm bölgelerinden proje başvuruları kabul edilmesine rağmen ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine öncelik veren Japonya Büyükelçiliği; yerel projeler hibe programı çerçevesinde başvuru yapan projeleri uzmanlar eşliğinde değerlendirerek hibe yardımı yapmaya karar vermektedir.

TEPEBAĞ, 350 PROJE BAŞVURUSU ARASINDAN SEÇİLDİ

2011 yılında Derik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tepebağ İlköğretim Kendini Buluyor Projesi ile Japonya Büyükelçiliği'ne başvurdu. Proje, 2011 yılında başvurusu yapılan 350 proje arasından ön elemeyi geçerek ilk 14 proje arasında kendine yer bulmuş, son değerlendirme ile 2012'de uygulanacak 3 proje arasından uygulamaya hak kazanmıştır.

Okul müdürü Mustafa Çekmez, Japonya Devleti'nin Derik Tepebağ İlköğretim Okulu'na kazandırdıklarını şöyle sıraladı: “400 metrelik bahçe ihata duvarı, okulun iç ve dış boyasının yapılması, okul bahçesine parke taşı döşenmesi, kalorifer tesisatının döşenmesi ve kazan dairesinin yapımı, her dersliğe projeksiyon ve dizüstü bilgisayar, okul çatı onarımı, kız erkek tuvalet yenilemesi.”

Derik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kahraman, Japonya Devleti'ne teşekkür ederek, “Bir Derikli olarak ve Derik’in İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Japonya Büyükelçiliği'nin yerel hibe projesi kapsamında yaptığı bu katkıyı gerçekten önemsiyoruz. Ve bize taa uzaklardan yapılan bu desteğin sembolik olduğuna inanıyoruz. Yani aslında ülkemiz, halkımız, böyle okulları her zaman yapabilir. Ancak bizi bu konuda, belki de daha duyarlı olmamızı gerektirecek bir davranış olduğu için çok önemsiyoruz. Okulumuz gerçekten şu anda Derik’in en güzel okullarından biri haline geldi. Bundan dolayı da Japon halkına ve Japonya Büyükelçiliği'ne çok teşekkür ediyoruz.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER