ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 18:42

Dere taşları değer kazanıyor

Dere taşları değer kazanıyor


Giresun´un Bulancak ilçesinde zihinsel engelli çocuklar dere kenarından topladıkları taşlarla adeta harikalar ortaya koyuyor. Dereden topladıkları taşlarla taş bebek yapan Bulancak Hayat Şebnem Rehabilitasyon Merkezi'ndeki zihinsel engelli çocuklar, taşları hamurla giydirip tutkalla sağlamlaştırdıktan sonra nihai şeklini veriyor.

Konu hakkında bilgi veren Hayat Şebnem Rehabilitasyon Merkezi Eğitmeni Hava Şirin, "Rehabilitasyon merkezimizde öğrenme güçlüğü çeken, hafif düzeyde mental retardasyon 227 çocuk eğitim görüyor. Eğitimleri devamlı olarak sosyal aktivitelerle, özellikle de sanatsal faaliyetlerle destekliyoruz. Çocuklar bugüne kadar dikiş, nakış, boncuk ve benzeri faaliyetlerle de ürünler ortaya koydu. Spor aktiviteleriyle de önemli başarıların altına imza atan engelli çocuklar sanatsal faaliyetlerle de sosyal yönden kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Çocuklarda sanatsal aktiviteler sonrası gözle görülür değişiklikler gözlemliyoruz. Çocuklarla beraber taş toplamak keyifli. Güzel vakit geçiriyoruz. Hamur giydirme işi çocuklar açısından zevkli bir iş. Hamurları tek tek açıyorlar, bu şekilde el kasları da gelişiyor." diye konuştu.

Programların çocukların sosyal hayata entegre olmalarında önemli ölçüde katkısı olduğunu söyleyen Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Tayfun Özgen de, "Bu etkinlikler çocukların grup çalışmalarından zevk almalarını, sosyal hayata uyum sağlamalarını, el becerilerini, kaslarının gelişmesini, küçük kas ve büyük kaslarının gelişmesini sağlıyor. Bunun yanında göz estetiklerini, neyin daha güzel olduğunun, neyin daha kötü olduğunu algılıyorlar." şeklinde konuştu. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER