ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:35

Derbi maç sonrası taraftarın yaralanması davası


Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 2012 yılının Mayıs ayında oynan Fenerbahçe-Galatasaray derbisi sonrası çıkan olaylarda bir taraftara karşı "kasten yaralama", "hakaret", "tehdit" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarını işlediği gerekçesiyle hakkında dava açılan polis memuru, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Anadolu Adalet Sarayı 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık polis memuru Süleyman Esirger ile müşteki Cüneyt Uslu katıldı.
Duruşmada savunma yapan Esirger, maç sonunda Fenerbahçe taraftarlarının olay çıkardığını belirterek, olaylara çevik kuvvet polisinin müdahale ettiğini anlattı.
Gözaltına alınan kişilerin kimlik bilgilerini öğrenmek amacıyla stadın yanında bulunan gözaltı araçlarının yanına gittiğini söyleyen Esirger, "Yerde yaralı yatan bir şahıs gördüm, yardım istiyordu. Gazdan etkilendiğini düşündüm. Ben kendisine yardım etmek isterken, polis olduğumu anlayınca da yardım talebini reddetti. Yanında 10 dakika kadar yardım etmek için bulundum. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.
Cüneyt Uslu'nun avukatı Ayhan Sağıroğlu ise "görevi kötüye kullanma" suçunun unsurlarının oluştuğunu savunarak, şunları kaydetti:
"Polis memurunun kelepçe takıp müvekkilimi gözaltına alması gerekirken, böyle yapmayıp otoparka iki otobüs arasına götürmüş ve müvekkilimi otopark zincirine kelepçelemiştir. Daha sonra da darbetmiştir. Biz sanığın atılı tüm suçlardan cezalandırılmasını istiyoruz."
Davayı karara bağlayan hakim Mustafa Öztürk, sanık polis memuru Süleyman Esirger'i "yaralama" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Öztürk, sanık polis memurunun tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede vicdani kanaat oluştuğu için verilen hapis cezasını erteledi.
Esirger, "tehdit, "hakaret" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından ise suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

- İddianameden

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müştekinin Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray futbol müsabakasını izlediği anlatıldı.

Maç bitiminde olaylar çıktığı, bir taraftarın sahaya doğru koştuğu sırada yere düştüğü belirtilen iddianamede, müştekinin taraftara yardım etmek üzere sahaya indiği, bu sırada polis olduğunu daha sonradan anladığı bir kişinin yanına gelerek küfür ettiği iddiasına yer verildi.
İddianamede, çevik kuvvet polislerinin, müştekiyi sporcuların sahaya çıktığı tünele götürdüğü, copla sırtına ve suratına vurdukları, daha sonra stadyumun dışındaki otoparka götürdükleri savunuldu.
Müştekinin polisler tarafından otopark demirlerine kelepçelendiği bildirilen iddianamede, müştekinin, kendisine vuran sivil bir kişinin "Benim ismim Süleyman Esirger. Bu ismi hayatın boyunca unutma. Burada Allah da biziz, mafya da biziz. Eğer beni şikayet edecek olursan kafana sıkarım. Elime de falçata atar, nefsi müdafaa der geçerim, ceza almam" dediğini anlattığı kaydedildi.
Esirger'in müşteki tarafından teşhis edildiği aktarılarak, şüphelinin "görevi kötüye kullanma", "hakaret", "tehdit" ve "kasten yaralama" suçlarını işlediği gerekçesiyle 2 yıl 3 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER