ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:43

Depremzedeler, konutlarına taşınamıyor

Depremzedeler, konutlarına taşınamıyor


Afyonkarahisar’da 3 Şubat 2002’de meydana gelen Sultandağı depreminde evleri hasar görenler için yapımına başlanan afet konutlarının yüzde 98’si tamamlandı. Ancak, alt yapısı tamamlanmayan konutlara oturma izni verilmediği için vatandaşlar evlerine taşınamıyor.

Afyonkarahisar Depremzedeleri Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Sefa Değirmen, konutların üst yapısının tamamlandığını alt yapı için yetkilileri göreve davet ettiklerini kaydetti. Değirmen, "741 ortaklı projemizde 21 Ekim 2012 tarihinde konut kuraları çekildi. Ancak, buralara da iskan verilebilmesi için alt yapı inşaatlarının tamamlanıp elektrik, su, yol, kanalizasyon ve çevre düzenlemesinin yapılması gerekiyor." dedi.

Değirmen, alt yapı çalışmalarının Afyonkarahisar Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ihalesinin yapıldığını ancak henüz ortada bir çalışma olmadığını anlattı. Değirmen, konutları Ağustos 2013'te teslim etme planlarının bu yüzden gecikebileceğini belirtti. Afet konutlarının bulunduğu bölgenin büyük bir belde olarak düşünülmesi gerektiğini ifade eden Değirmen, eğitim için okul ihtiyacının da gündemde olduğunu kaydetti. Milli eğitim müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını ancak bir netice alamadıklarını, acilen buraya okul yapılması konusunda planlama yapılmasını istediklerini kaydetti. Değirmen, projesinde sobalı ısıtma belirtilen konutların doğalgaz yada jeotermal ısıya çevrilmesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

İl Afet Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan da afet konutlarıyla ilgili çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Buldan, konutların alt yapısının tamamlanması için ihaleye çıkıldığını, firmayla çalışmaların belirlenen tarihte tamamlanması için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER