ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 13:54

Depremzede işletmelere 364 milyon kredi


Deprem nedeniyle Van ve Bitlis'te işyeri zarar gören 6 bin 48 işletmeye, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB) tarafından 364 milyon 494 bin 946 liralık kredi desteği sağlandı.

Depremden sonra Van için ayrı bir kredi paket programı başlattıklarını belirten KOSGEB Van Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük, verilen kredilerle Van'ın ekonomisinin canlanmasında ciddi bir katkıda bulunduklarını söyledi. Esnafların büyük bir çoğunluğunun bu kredilerden yararlandığını belirten Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan, "Sıcak paraya çok acil ihtiyaç duyduğumuz o dönemde, insanlar o kredilerle işlerini gördüler." dedi.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen iki büyük depremde, Van ve Erciş ilçesi ile Bitlis'teki binlerce iş yeri zarar gördü. Bazı iş yerleri maddi hasar görürken, bazı iş yerleri ise nüfusun başka illere göç etmesinden dolayı zor günler geçirdi. Depremden kısa bir süre sonra Başbakan yaptığı açıklamada, Van'da zarar görsün, görmesin tüm esnafa sıfır faizle kredi verileceğini söyledi. Bunun üzerine harekete geçen KOSGEB yetkilileri, ildeki meslek odalarıyla bir araya gelerek Van için özel iki kredi paketi oluşturulması gerektiğine karar verdi. Oluşturulan Van İli Acil Destek Kredisi ve İşletme Sermayesi Destek kredilerinin başvuran hiçbir KOBİ'yi geri çevirmediklerini söyleyen Van Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük, bu kredilerin Van'ın ekonomisinin canlanmasında büyük katkısı olduğunu ifade etti.

"VAN'A ÖZGÜ BİR KREDİ PAKET PROGRAMI TASARLANDI"

Van'da yaşanan depremlerden yaklaşık bir ay önce açılan doğal afet kredi paketinin Van esnafının ihtiyacını tam olarak karşılayamadığını belirten Yörük, "O nedenle Van'a özgü bir kredi paket programı tasarlandı. Burada iki tane kredi paket programı düzenlendi. Bunlardan bir tanesi Van İli Acil Destek Kredisi'ydi. Bunun üst limiti 100 bin liraydı. 1 yıl ödemesiz dilimden sonra toplam 36 ay vadeli ve sıfır faizli bir kredi paket programı açıldı. Bu programda KOBİ'lerin iş yerlerinin zarar gördüğünü kanıtlaması şartı vardı. Ardından açılan ikinci kredi Van İşletme Sermayesi Destek Kredisi kapsamında ise öyle bir şart aranmadı. Bunun üst limiti ise 30 bin liraydı. Bunun ödemesi 1 yıl geri ödemesiz, 36 vadeli bir kredi paket programı oldu. Tabi bu destek sürecinde 13 tane bankayla anlaşma sağlandı. Burada bizim temel amacımız kullanılacak kredinin faizinin KOSGEB tarafından desteklenmesidir. Bu çerçeve de açılan kredi faiz desteği kapsamında 4 bin 769 işletme 264 milyon 799 bin 869 TL Van ili için bir kredi kullanıldı." diye konuştu.

BİTLİS'TEKİ 1279 KOBİ'DE DESTEKLERDEN YARARLANDI

Depremden dolayı Bitlis'te hasar gören KOBİ'lerinde kredi desteği taleplerinin olduğunu aktaran Yörük, "Bu talepler doğrultusunda Bakanlığımız, Bitlis'teki iş yeri zarar gören işletmelerin bunu ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca belgeleyen işletmeleri de Van İli Acil Destek Kredisi paketi programına dahil etti. Burada da bu çerçevede 1279 işletmeye 99 milyon 695 bin 50 TL'lik bir kredi kullanımı söz konusu oldu. Toparlayacak olursak Van hizmet merkez müdürlüğü olarak Van ilinde 23 Ekim'de meydana gelen depremler neticesinde ilin ekonomik hayatında yaşanan olumsuzlukların giderilmesi anlamında toplam 6 bin 48 işletmeye, 364 milyon 494 bin 946 TL'lik bir kredi desteği sağlandı. Bu kredilerin ilin ekonomisinin canlanmasında önemli bir payı olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

"ESNAFLARIN KRİZİ AŞMASINDA KREDİLERİN BÜYÜK KATKISI OLDU"

Sanayi bölgesindeki esnafların büyük bir çoğunluğunun bu kredilerden yararlandığını belirten Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan, “Sıcak paraya çok acil ihtiyaç duyduğumuz o dönemde, insanlar o kredilerle işlerini gördüler. Bana göre amacına ulaştı. Ancak bazı bankaların esnafların kredibilitesini, falan göz önünde almasından dolayı bazı esnaflarımız yararlanamadı. Verilen krediler, bu konuyla alakalı olumsuzlukların biraz gölgesinde kaldı. Sanayi sektörü olarak çoğu esnafımız yararlandı. Depremzedelerin o ortamda sıcak paraya ihtiyacı vardı. Piyasaya pompalanan para o krizin aşılmasında, özellikle sanayi sektörünün de büyük katkısı oldu.” ifadelerini kullandı.

Esnafın tam olarak kendisini toparladığını söylemenin doğru olmayacağını aktaran Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faruk Alpaslan ise esnafların gerçek anlamda yaralarının sarılması için yeni kredilere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Sıkıntısını az da olsa gideren esnafların verilen krediler sayesinde olduğunu belirten Alpaslan, konuşmasına şöyle devam etti: "Devlet kredi başvurularının hiçbirini değerlendirme dışı bırakmadı. Burada eğer varsa bir mağduriyet o da esnafların kendilerinden veya bankaların felaket anında çok seçici davranmalarından kaynaklandı. Ancak sonuç olarak devletin verdiği krediler esnaflarımızın yarasını bir nebzede olsa sardı diyebiliriz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER