ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:55

Deprem önlemi

Deprem önlemi


Muğla'nın Fethiye ilçesinde olası bir deprem anında eşyaların düşüp öğrencilere zarar vermemesi için çalışma başlatıldı. 'Sınıfınız depreme hazır mı?' başlığıyla başlatılan proje ile ilçedeki okulların dolap, pano ve yangın tüpleri yapılara sabitlenecek.

    Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü, Fethiye Endüstri Meslek Lisesi ve Fethiye AKUT birimi okullara yönelik deprem çalışması başlattı. Hazırlanan proje kapsamında okullarda sarsıntı anında düşüp devrilebilecek eşyalar sabitleniyor. Fethiye Endüstri Meslek Lisesi Okul Aile Birliği üyeleri tarafından finanse edilecek projede okul bünyesinden 20 öğrenci görev yapacak. Öğrenciler proje kapsamına alınan okullarda deprem anında tehlike oluşturan eşyaları yapılara sabitleyecek. İlk olarak merkezdeki ilk ve orta dereceli okullarda hayata geçirilecek proje daha sonra kırsal kesimdeki okullara yayılacak.

    Proje yöneticisi Fethiye Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Ender Suat Tok, projenin okullarda yapısal olmayan tehlikelerin giderilmesi amacıyla hazırlandığını aktardı. Projeyi Fethiye Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde oluşturulan 20 kişilik öğrenci grubunun yürüteceğini belirten Tok, “Amacımız okullarda bulunan dolapları, panoları, yangın tüplerini sabitlemek. Yapısal olmayan eşyaları depreme dayanıklı hale getireceğiz. Projeye en büyük desteği okul aile birliğimiz veriyor. Sabitleme işleminde kullanacağımız bazı eşyaları da okulumuz bünyesindeki Tesisat Teknolojisi Bölümü’nde üreteceğiz. Pansiyonlu okullardan başlamak üzere ilçe genelindeki okullarda deprem anında yapıdan bağımsız hareket edecek tüm eşyaları sabitleyeceğiz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda bunu köy okullarına da yayabiliriz.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER