ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:17

Deprem durumunda hiçbir malzeme devrilmeyecek

Deprem durumunda hiçbir malzeme devrilmeyecek


Bursa’da, olası bir deprem durumunda hastanelerde bulunan malzemelerin devrilerek can ya da mal kaybına yol açmaması çalışma başlatıldı. Sağlık Müdürlüğü, hastanelerde devrilme riski olan malzemelerin sabitlenmesi konusunda personele eğitim veriyor.

    Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteği ile gerçekleştirilen proje kapsamında “Hastanelerde Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması”na yönelik eğitim düzenlendi. Eğitime, kamu hastaneleri teknik personeli, Bursa Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, Medikal Kurtarma Ekipleri ve 112 personeli katıldı.

    Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, Gülgün Tezgider, Hüseyin Güler ve Bülent Özmen tarafından verilen eğitimlerde, hastanelerdeki eşya ve cihaz gibi malzemelerin sabitlenmesinin önemi anlatıldı.

    “OLASI BİR DEPREME KARŞI ÖNLEM”

    Kamu hastanelerinde eğitimlerin devam edeceğini söyleyen Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, eğitimlerin ardından eşyaların sabitlenmesine başlanacağını dile getirdi.

    Akan, eğitimlere başlama sebeplerini şöyle açıkladı: “Deprem konusunda riskli iller arasında olan Bursa’da olası bir depremde hastanelerimizin işler durumda olması hayati önemi olan bir konudur. Binalarımızın yapısal güvenliğinin yanında yapısal olmayan ve sabitlenmemiş malzemelerin devrilerek hem yaratacağı can kaybı, yaralanma ve hasar, hem de hastanelerimizin iş görmez hale gelmesi olası bir deprem durumunda karşılaşabileceğimiz çok önemli bir sorundur. Bu proje kapsamında başlayan eğitimlerle ülkemizde bu konudaki ilk çalışmayı başlatmış olduk.”

    “KİMYASAL, RADYOAKTİF TEHLİKELERE KARŞI EĞİTİMLER DE VERİLECEK”

    Sağlık Müdürlüğü olarak afet yaşanmadan önlemleri almak için çalıştıklarını belirten Akan, “Yine bir sanayi şehri olan ve sanayi kuruluşlarının faaliyet halinde olduğu Bursa’da olan bir afet durumunda karşılaşabileceğimiz kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer tehlikelerde karşılanması gereken önlemlere yönelik eğitimler ve çalışmalar, Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerimizin bünyesinde yakında başlayacaktır.” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER