ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:48

"Deprem değil binalar öldürür"

"Deprem değil binalar öldürür"


Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 'Deprem Dede' olarak bilinen rahmetli Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın 'deprem değil binalar öldürür' anlayışını felsefe edindiklerini belirtti.

Güzeloğlu, Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve bir süre önce hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın eşi Aysel Işıkara'yı makamında kabul etti.

Güzeloğlu burada yaptığı konuşmada Ahmet Mete Işıkara’nın Türkiye’de deprem konusundaki çalışmalarıyla çocuklardan başlayarak herkesin sevgisini kazandığını belirtti. Güzeloğlu, Prof. Işıkara’nın bir akdemiysen olarak deprem gerçeğini ülkeye en güzel şekilde öğreten bir bilim ve gönül insanı olduğunu ifade etti.

Deprem Haftası nedeniyle depreme karşı korunma kültürünün zenginleştirilmesi ve geliştirilmesi adına çok önemli bir haftayı yaşadıklarını vurgulayan Güzeloğlu, bu hafta içerisinde çeşitli etkinlikler yapacaklarını kaydetti.

Depremin bu ülkenin gerçeği olduğuna vurgu yapan Güzeloğlu şöyle devam etti: “Geçmişte çok ağır bedeller ödedik. Başta can olmak üzere çok büyük kayıplar verdik. Ama artık Türkiye’nin gelişen ve değişen yönünde bu kayıpları daha fazla vermemek, yine rahmetli hocamızın sözüyle ‘Deprem değil binalar öldürür’ sözüyle hareket ederek, binalardan başlayarak eğitime kadar temel bütün alanlardaki eksiklikleri çok hızlı gidererek depreme hazır hale geliyoruz.”

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise rahmetli Işıkara’nın Türkiye’ye deprem bilincini aşılayıp, depremin zararlarından korunmak için gereken şuurun oluşmasında öncülük ettiğini belirtti.

Büyük işler yapan insanların eşlerinin de büyük zahmetlere katlandığını belirten Akar, “Saygıdeğer Aysel Hanımefendi de sürekli büyük işler yapan hocamızın eşi olarak sürekli büyük zahmetlere katlanmak durumda kaldı. Yıllardır hocamızın arkasında görünmez bir güç olarak onu destekleyen hanımefendiye de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ona da tekrar başsağlığı ve sabır diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Akar, Güzeloğlu'na Kızılay tabağı, deprem almanağı ve Kızılay’ın Suriye’de göstermiş olduğu faaliyetleri anlatan kitap hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER