ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:26

'Deprem Dede'den iyi haber

Deprem Dededen iyi haber

Türk Kızılayı Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma alındı.


Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın zatürre nedeniyle yoğun bakıma alındığı açıklandı. Doktorları, Işıkara’nın durumunda iyileşme olduğunu ancak hayati tehlikeyi atlatamadığını söyledi.

Medikal Park Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Uğur Erol, Ahmet Mete Işıkara’nın sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Erol, “16 Kasım’da akşam saatlerinde ileri derecede solunum sıkıntısı şikayetiyle hastanemize başvurdu. Şuuru bulanıktı. Etrafını çok iyi tanımıyordu, uyumu yoktu. Bunun üzerine hastanın tetkikleri yapıldıktan sonra yoğun bakım desteği vermemizin gerekli olduğuna karar verdik. Bazı solunum desteklerinde bulunduk. Ancak solunum sıkıntısının geçmemesi üzerine Ahmet beyi uyuttuktan sonra uygun tedaviyi yaptık. Tetkiklerimizden sonra bu solunum yetmezliğinin akciğerdeki enfeksiyona bağlı olduğunu gördük. Yani zatürreye bağlı olduğun saptadık. Antibiyotik ve diğer nefes açıcı ilaçlar verdikten sonra Ahmet beyin akciğerleri gelişme göstermeye başladı. Bunun üzerine uyguladığımız sakinleştirici ilaçları kestik. Yavaş yavaş uyanmaya başladı. Şu anda uyanık. Etrafının farkında. Geldiği zamanki durumundan çok daha iyi. Hatta kalem kağıtla isteklerini bize iletebiliyor. Ama akciğerlerindeki sorun nedeniyle solunum cihazından çıkartabilecek durumda değil.” şeklinde konuştu.

Işıkara’nın hayati tehlikesinin bulunup bulunmadığına ilişkin soruya Erol, “Hayati tehlikesi var. Yoğun bakımda yatan solunum cihazına bağlı her hastanın hayati tehlikesi vardır. Zatürre ağır bir hastalıktır.” diye cevap verdi.

“Kritik süreç nedir?” sorusunu Erol, “İlk dönem daha kritikti. Daha kötüleşebilirdi, iyileşme gösterdi. Kritik dönemi atlattık ama hayati tehlikeyi atlattık diyemeyiz. Tamamen hastamızın tedaviye vereceği cevaba bağlı.” şeklinde cevapladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER