ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:28

Deprem bölgesinde beton numunelerinde usulsüzlük iddiası: 47 gözaltı


Sakarya'da beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde görevli 2 öğretim üyesi, bir hazır beton firmasının sahibi, beton numune analizlerini yapan laboratuvarların yetkilileri ile bazı yapı denetim firmalarının yetkilileri de bulunuyor.

        Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü operasyon düzenledi. Operasyonda SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde görevli iki öğretim üyesi ile bazı yapı denetim firmalarının yetkilileri, beton numune analizlerini yapan laboratuvarların yetkilileri ve bir hazır beton firmasının sahibinin de aralarında bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı. Mali şube ekiplerinin üniversite laboratuvarının da aralarında bulunduğu çok sayıda adresteki evraklara el koyduğu belirtildi.

        Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki ifade işlemleri sürüyor. Polisin, operasyondan önce bir yıl süreyle şüphelileri teknik ve fiziki takibe aldığı öğrenildi.

        Beton numune analizlerinin yapıldığı aralarında üniversite laboratuvarının da bulunduğu bazı laboratuvarlarda, kalitesiz betona usulsüzlük yapılarak kaliteliymiş gibi rapor verildiği öne sürülüyor. Yetkilileri gözaltına alınan yapı denetim firmalarının denetimini yaptığı inşaatlar da mercek altına alındı.

        Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, operasyondan çok fazla bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, "Konu yargıda olduğu için bir şey söylemek doğru değil. Burası bir deprem bölgesi. Ancak üniversitenin adının geçmesi hoş bir olay değil. Yine de peşin hükümlü olmamak lazım." diye konuştu.

        Yapı Denetim Yasası'nın şu anki mevcut maddeleriyle tam amacına hizmet etmediğini savunan Gürpınar, yapı denetim işinin aksayan yönlerinin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER