ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 19:28

Denklik yasası göçmen algısını değiştirdi


Almanya Federal Eğitim Bakanı Prof. Johanna Wanka, bir yıl içinde 30 bin insanın diploma denkliği için başvurmasının bu yasanın önemini gösterdiğini söyledi.

Dr. Johanna Wanka, “Yasa, ülkede bir anlayış değişikliğini yansıtıyor. Göçmenlerin potansiyellerini ve yeteneklerini görmek için bu önemli bir fırsat. Yasanın ilk yılında 30 bin insanın diplomasını tanıtmak için başvuru yapması önemli bir gösterge.” dedi.

HOŞGELDİN, SANA BU ÜLKEDE İHTİYAÇ VAR

Yasanın aynı zamanda insanların kişisel olarak yaptıklarına bir saygı ve değer verme anlamı taşıdığını dile getiren bakan Wanka, Almanya’ya gelen ve gelmek isteyen insanlara "Hoş geldin. Bu ülkede sana ihtiyaç var" hissinin verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

30 bin başvurunun sadece yüzde 3 ila 4’ünün şartları taşınmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Diplomalarının tanınması için hazırlanan internet sitesinde bir yıl içinde 360 bin kişi ziyaret etti. Bunların yüzde 40’ının Almanya dışından olması dikkat çekiyor. Diplomasını tanıtmak için en fazla doktor, psikoterapist ve eczacılar başvurdu. Nisan 2012’den Şubat 2013’e kadar sadece doktorlar ve hasta bakıcılığı mesleklerinden 12 bin kişi diplomasının denkliğini talep etti. Elektrik, tezgahtarlık ve teknikerlik gibi branşlardan 4 bin başvuru yapıldı.

YASAYA RAĞMEN ALMANYA’DA ZİHNİYET SORUNU VAR

Federal Eğitim Bakanı Wanka ile ilk yılın değerlendirme toplantısına katılan Almanya Federal İşverenler Birliği (BDA) Üyesi Peter Clever ise Almanya’da göçmenlere karşı bir zihniyet sorunu olduğunu ifade etti.

“Yıllarca, Yabancılar Dairesi gibi göçmenlerle muhatap olan kurumlardan sert davranmaları istendi“ diyerek özeleştiride bulunan Clever, göçmenlerin genelde Almanya’nın sosyal sistemini kullanmak için geldiği yönünde bir düşüncenin hakim olduğunu ve uzak tutulmaya çalışıldığını vurguladı.

Her şeyden önce bu zihniyetin değişmesi gerektiğine değinen Clever, "Göçmenlerle muhatap olan kurumlarda çalışanların düşünce yapılarının değişmesi için daha çok çalışmalıyız." dedi.

Yabancı Diplomaların Tanınması Yasası’nın önemli bir adım olduğunu kaydeden BDA Üyesi Clever, eyaletleri Almanca dili şartı konusunda uyardı. Clever, “Almanca önemli, ama lütfen insanlardan felsefi tartışmalar yapacak kadar Almanca bilmesini talep etmeyin. Bu insanlar Alman düşünür Habermas’ı tartışmayacaklar." ifadelerini kullandı.

Diplomaların tanınması için yapılacak başvurudan işlem bedeli olarak ortalama 420 Euro talep edildiğini aktaran Clever, zamanla bu maliyetin düşeceğini beklediğini söyledi.

Hamburg, Saarland, Aşağı Saksonya, Hessen ve Mecklenburg – Vorpommern eyaletlerinde yasanın yürürlüğe girdiğini söyleyen Saksonya- Anhalt Bilim ve Ekonomi Bakanı Birgitta Wolff, diğer eyaletlerin çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlattı.

Diplomaların Tanınması Yasası’nın Almanya’da yaklaşık 500 bin insanı ilgilendirdiği zamanla başvuruların artacağı tahmin ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER