ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 12:17

''Denizlerin havası şamandıralara bağlı''


Türkiye'de şimdiye kadar sahillerde ölçülen denize ait parametreler artık meteorolojik amaçlı şamandıralarla deniz yüzeyinden anlık olarak ölçülüyor.
    
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen yıl Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Marmara Denizi'nde, Silivri'nin 3 kilometre açıklarında bir Meteorolojik Amaçlı Sabit Şamandıra (MAS) kurulması planlanmıştı.
    
Protokolün imzalanmasının ardından, teknik şartname MGM ve TPAO teknik ekiplerince hazırlanmış ve ihale sürecinin ardından sistem 31 Ocak 2013'te kuruldu. Sistemden 1 Şubat'tan itibaren düzenli veri alınmaya başlandı.
    
Şamandıra sayesinde rüzgar hızı ve yönü, dalga yüksekliği, dalga yönü, dalga periyodu, akıntı hızı ve yönü, deniz suyu sıcaklığı, hava sıcaklığı, bağıl nem ve hava basıncı gibi meteorolojik ve oşinografik ölçümler yapılıyor.
    
Projenin finansmanı, TPAO tarafından karşılanırken, sistemin işletimi MGM tarafından gerçekleştirilecek.
    
Sabit şamandıradan elde edilen bilgilerle deniz üzerinden, denizleri en iyi temsil eden rüzgar bilgileri, dalga yön ve yüksekliğiyle dalga periyodu gibi denizlere ait çok önemli ölçümler anlık olarak alınıyor.
    
Elde edilen veriler deniz dalga tahmin raporlarında ve sonraki raporların doğrulanmasında kullanılıyor.
    
Ayrıca şamandıradan sıcaklık, nem, basınç ve deniz suyu sıcaklığı gibi meteorolojik parametreler ölçülüyor ve değerlendiriliyor.
    
Şimdiye kadar hep sahillerden ölçülen denizlere ait parametreler, artık deniz yüzeyinden anlık olarak ölçülebiliyor. Şu anda iki olan şamandıra sayısının artırılması için çalışmalar devam ediyor.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER