ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 11:52

Denizi kirleten gemilere 65 bin lira ceza


 Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz kirliliğine neden olan iki gemi hakkında 65 bin 412 lira ceza uyguladı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu ay içinde yaptığı denetimlerde, Antalya Körfezi'nde demirli iki geminin deniz kirliliğine neden olduğunu tespit edildi.

Deniz araçlarına 65 bin 412 lira idari ceza uygulandı. Vatandaşların deniz kirliliği ile ilgili şikayetlerini Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü'nün 249 52 00 numaralı telefonuna bildirebileceği kaydedildi.

Öte yandan gezinti teknelerinin kontrolünün dijital ortamda yapılabilmesi için "Mavi Kart" uygulamasına geçildi. Mavi kart uygulaması ile il sınırları içindeki tüm gezinti tekneleri online izlenmeye başlandı. Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi ile teknelerde ne kadar atık oluştuğu, atıkların hangi kıyı tesisine verildiği, ne şekilde bertaraf edildiğinin de elektronik ortamda izlenebildiği bildirildi.

Mavi Kart uygulamasının etkinliğinin artırılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından "Temiz Deniz Temiz Antalya" sloganıyla Türkçe ve İngilizce hazırlanan broşürlerin, deniz araçlarından kaynaklanan kirlilik unsurlarına karşı caydırıcı etki oluşturmak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtıldığı açıklandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER