ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 15:11

Deniz uçağına pilot yetiştirecekler


 Türkiye'de ilk defa Kocaeli'de açılan ''Deniz Uçağı Eğitim Merkezi''nde deniz uçağı pilotları yetiştirilecek.
     Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Türkiye'nin ilk, dünyanın da sayılı eğitim alanlarından olan Deniz Uçağı Eğitim Merkezi'nde, deniz uçağı pilotları yetiştirilecek.
     Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Uçağı Üssü'nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli'de büyük değişimlerin yaşandığını belirterek, artık İzmit Körfezi'nde bazı insanların sahilde balık tuttuğunu, bazılarının da sporunu yaptığını söyledi.
     İzmit Körfezi'ne kıyısı olan tüm sahillerin güzel bir duruma geldiğini ifade eden Karaosmanoğlu, körfezin istenilen temizliğe gelmesinde havadan yapılan denetimlerin de etkili olduğunu kaydetti.
     Karaosmanoğlu, uçaklarla yapılan denetimler sayesinde körfezde meydana gelen değişimlerin rahatlıkla gözlenebildiğini dile getirerek, bu durumun denizi kirletenleri önleme ve verilen cezalarla da caydırıcılık sağladığını bildirdi.
     Kendilerinin körfeze akan kirliliği minimize ettiklerini belirten Karaosmanoğlu, 2014 yılına kadar bir miligram dahi evsel veya sanayi atığının denize akmayacağını anlattı.
    
     -''Deniz Uçağı Eğitim Sertifikası vereceğiz''-
    
     Karaosmanoğlu, deniz uçağının işlevi açısından kendilerine büyük faydalar sağladığını ifade ederek, ''Türkiye'de ilk kez, pilotların Deniz Uçağı Eğitim Sertifikası alabilmesi için eğitim vereceğiz. Deniz uçağı pilotu olmak isteyenleri burada eğiteceğiz. Bu, Türkiye için bir ilk. Avrupa'nın 3. eğitim merkezi oluyor. Avrupa'da kışın eğitim yerlerinde donmalar oluyor. İzmit Körfezi'nde böyle bir donma olmadığı için 365 gün, inişler ve kalkışlar rahat bir şekilde yapılabiliyor. Biz her mevsim eğitim verebilecek durumdayız. Türkiye'de ilk defa bu eğitimleri başlatmaktan onur duyuyoruz'' diye konuştu.
     Deniz Uçağı Pilot Eğitmeni Hakan Osanmaz da Türkiye'de 4 deniz uçağının aktif olarak uçtuğunu belirterek, eğitim alanların yurt dışında olmasının bazı pilotları olumsuz etkilediğini bildirdi.
     Türkiye'de var olan deniz ve göl potansiyeline bakıldığında bu sektörün gelişmiş olması gerektiğini dile getiren Osanmaz, uzun süren çalışmaların ardından eğitim yetkisini aldıklarını kaydetti.
     Osanmaz, Avrupa'dan gelecek pilotların deniz uçağı eğitimi alabileceklerini ifade ederek, bu merkezin Türkiye'de genel havacılığın gelişmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
     Eğitimlerin 15 gün süreceğini dile getiren Osanmaz, 24 saat yer, 11 saat de uçuş eğitimi verileceğini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER