ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:30

Deniz suyu temizliği güvenli ülke haline getirdi

Deniz suyu temizliği güvenli ülke haline getirdi


Deniz suyunun temizliği Türkiye'yi, mavi bayraklı plaj sıralamasında dünyada üçüncü, marinalarda yedinci sıraya yükseltti. Mavi bayraktaki dünya üçüncülüğünün Türkiye'yi, turizmde en güvenilir ülkeler arasında yer almasını sağladığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile birlikte yaptığı protokol kapsamında sezon süresince her 15 günde Avrupa Birliği (AB) Yüzme Suyu Direktifi'ne uygun bir şekilde deniz suyu analizi yapıyor.

Plajların mavi bayrak alabilmeleri için Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) belirlediği olmazsa olmaz 33 kriteri bulunmakta. 33 kriterin başında deniz suyu temizliği ile sanayi ve kanalizasyon atıklarının plaj alanını etkilememesi, beldede toplanan atık suların Ulusal Su Kirlililiği Kontrol Yönetmeliği ile Kentsel Atık Su Arıtımı Yönetmeliği'ne uygun bertarafının yapılması yer alıyor.

        Bunların yanı sıra plajların bulunduğu belde ve plajlarda en az 5 çevre bilinçlendirme etkinliği, plajın bulunduğu yörede yer alan kıyı alanlarının eko-sistem, doğal ve hassas alanlarla bilgilendirilmesi, plajlarda Mavi Bayrak Panosu ve panoda deniz suyu analiz sonuçlarının yer alması, plaj üzerinde yapıların imar planına uygun olması, alg ve diğer bitkilerin plajlarda görüntü kirliliği oluşturmaması, plajlarda yeterli sayıda çöp kutusu, atık konteyneri bulunması, düzenli olarak boşaltılması ve temiz tutulması, plajlarda cam, kağıt, pet, alüminyum atıklarının geri dönüşümüne uygun hale getirilmesi, evcil hayvanların plaja girişlerinin uluslararası yasalara göre yapılması, güvenli erişimin olması ve motorlu araçların girmemesi ve kamp yapılmaması, ihtiyaca cevap verebilecek sayıda can kurtaran olması, ilk yardım malzemelerinin bulunması, kirlilik kazalarına karşı acil eylem planı olması, çevreyi kirletecek kaza risklerine karşı önlem alınması, plajın güvenliği için güvenlik önlemleri alınması ve beldelerde en az bir mavi bayraklı plajlarda engelli yolu, engelli tuvaleti ve erişim rampasının bulunması gerekiyor.

        "MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜNÜN ULUSLARARASI TURİZM PAZARI İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK"

        Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen, yaptığı açıklamada, mavi bayrak ödüllerinin dünyada çevrenin korunmasına yönelik en etkili yaptırım olduğunu söyledi. FEE'nin 2013 yılı itibariyle dünyada 49 ülkede ödüllü 3 bin 91 plaj ile 623 marinanın bulunduğunu belirten Epikmen, mavi bayrak ödüllerinin çevrenin korunması konusundaki önemi kadar, aynı zamanda uluslararası turizm pazarından öneminin yüksek olduğunu kaydetti.

        Epikmen, 20 yıl önce kurulan ve FEE tam üye olan TÜRÇEV'in mavi bayrak, eko okullar, çevrenin genç sözcüleri, okullarda orman ve yeşil anahtar uygulamalarını yürüttüğünü ifade etti.

        Mavi bayrak uygulamasının çevreyi korumanın yanı sıra turizmde bir dünya markası olmayı sağladığının altını çizen Epikmen, sürdürülebilir turizminin temelini temiz çevre ile deniz suyu temizliğinin AB Yüzme Suyu Direktifi'ne uygun olması gerektiğini söyledi. Epikmen, deniz suyu temizliğine yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Deniz suyu temizliğimiz mavi bayraklı plaj sayısında ülkemizi dünyada dördüncü sıradan üçüncü sıraya yükselti. Geçen yıl Fransa önümüzdeydi. Bu sene dördüncü sıraya geriledi. Mavi bayrak programı kapsamında önceden belirlenen plajlardan 15 günde ara ile deniz suyu numunesi alıyoruz. İki mikrobiyolojik parametre için deniz suyu analizleri yapılmaktadır. Bu analizler Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve finansmanının bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanmakta. Mavi bayrak plaj, sağlık ve donanım açısından güvenli tatil imkanı sunuyor. Müşterilerine çevre güvenliğini korumada güvence oluşturmaktadır."

        Türkiye mavi bayraklı plajlar sıralamasında İspanya ve Yunanistan'dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Mavi bayraklı marinalar sıralamasında ise 108 marina ile Almanya birinci, 97 ile İspanya ikinci, 95'le Hollanda üçüncü, 88'le Fransa 4'ncü, 62 ile İtalya 5'nci, 55'le Danimarka 6'nci ve 21'le Türkiye yer aldı. Türkiye'de 21 mavi bayraklı marina bulunurken, mavi bayraklı plaj sayısının ise 383 olduğu belirtildi. Türkiye'de mavi bayraklı plajlı il ise 197 plajla Antalya birinci sırada yer alıyor. Antalya'yı ikinci sırada 84 mavi bayraklı plajla Muğla takip ediyor. Muğla'yı 36 plajla üçüncü sırada İzmir ve 25 plajla dördüncü sırada Aydın yer alıyor.

        Mavi bayraklı marina sıralamasında 7 marina ile Muğla birinci, 6 ile Antalya, 2'şer marina Aydın,İzmir ve İstanbul üçüncülüğü paylaştı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER