ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 09:55

Deniz Kuvvetleri Karadeniz seferine çıkıyor


 Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi, komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi çerçevesinde oluşturulan Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor)'nun nisan ayı faaliyetleri, Türkiye komutasında başlıyor. Türkiye’nin girişimleri ile Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’nın katılımıyla 2001 yılında kurulan Blackseafor’un halihazırdaki komutasını Türkiye yapıyor.

Her yıl nisan ve ağustos aylarından iki dönem halinde icra edilen Blackseafor’un 5-23 Nisan 2013 arasındaki faaliyetleri, Türk Deniz Kuvvetleri komutasında yapılacak. Bulgaristan’ın Varna, Romanya’nın Köstence ve Ukrayna’nın Sivastopol limanlarına istinaden 13 gün liman ve 6 gün seyir olmak üzere beş safhada icra edilecek faaliyetlere "TCG Heybeliada", sancak gemisi göreviyle katılacak.

TÜRK MUHABERE SİSTEMİ KULLANILACAK

Görev esnasında Bulgaristan, Gürcistan, Rusya Federasyonu, Romanya ve Ukrayna üçer korvet, hücumbot, tank çıkarma gemisi ve mayın karşı tedbirleri gemisiyle Karadeniz’de dolaşacak.
Ziyaret edilecek limanlarda Blackseafor komutanı tarafından basın toplantıları düzenlenerek, irca edilen faaliyetler hakkında bilgi verilecek. Bu kapsamda 5 Nisan saat 13.00’te Varna, 12 Nisan saat 13.00’te Köstence ve 19 Nisan saat 14.30’da Sivastopol’da, TCG Heybeliada gemisinde basın toplantısı düzenlenecek. Ayrıca Blackseafor faaliyetleri sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TÜBİTAK personeli tarafından geliştirilen, "Bilgisayardan Bilgisayara Muhabere Sistemi (FORESC)" kullanılacak, arama kurtarma, sahil tesislerinde simülasyon, gemicilik, taktik manevra ve muhabere eğitimleri icra edilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER