ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2017 Cumartesi 18:25

Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 45. yılında anıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ), Gümüşsuyu yerleşkesi önünde toplanan 68'liler Birliği Vakfı ve bazı siyasi partilerin üyeleri, pankart açıp Deniz Gezmiş posterleriyle Dolmabahçe'ye kadar yürüdü.


Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 45. yılında anıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ), Gümüşsuyu yerleşkesi önünde toplanan 68'liler Birliği Vakfı ve bazı siyasi partilerin üyeleri, pankart açıp Deniz Gezmiş posterleriyle yürüyüşe geçti. 

Grup çeşitli sloganlar atarak Dolmabahçe'ye kadar yürüdü.

68'liler Birliği Vakfının kurucusu Mahmut Kemal Boya, burada yaptığı açıklamada, 45 yıl önce Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ın haksız şekilde halktan koparıldığını söyledi.

68'liler olarak tehlikenin farkında olduklarını belirten Boya, emperyalist yağmacılığa karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İstanbul İl Başkanı Okan Özkan ise Gezmiş, İnan ve Aslan'ın emperyalizme karşı mücadelesinin bitmediğini ve bunu sürdürdüklerini dile getirdi.

Herkesi, "İncirlik'e el konulsun" imza kampanyasına destek vermeye davet eden Özkan, ülkenin üslere el konulmasıyla tam bağımsız hale geleceğini savundu.

Açıklamaların ardından gruptakiler, Dolmabahçe sahilinden denize karanfil attı.

Anma etkinliği, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER