ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 12:25

Demokratik değerleri benimsemiş gençlik yetiştirilecek


"Demokratik Değerlerin Öğretimi ile Gençlere İletişim Becerileri Kazandırma" projesi ile gençlerin demokratik değerleri özümseyerek, iletişim becerilerinin kuvvetli hale gelmesi sağlanacak.
2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği "Demokratik Değerlerin Öğretimi ile Gençlere İletişim Becerileri Kazandırma Projesi" başladı.
Gençlik Stratejileri Araştırma Kurumu Derneği (GESAK) tarafından yürütülen projeyle, yarının yöneticisi olacak veya bireysel, sosyal sorunlarla ilgili çalışmalar yürütecek bölümler olan hukuk fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, sosyoloji, psikoloji, sosyal hizmetler gibi bölümlerden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine demokratik değerler kazandırılacak.
Proje kapsamında öğrencilerin, siyasi parti temsilcileri ile teması sağlanarak katılım süreçlerine gençlerin nasıl dahil olabilecekleri konularında görüş alışverişinde bulunma imkanı sağlanacak. Alanında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bürokratlar, siyasetçiler ve gazetecilerin yer alacağı "Gençlerde Demokrasi ve İletişim Akademisi"nde eğitim alan üniversiteliler, ortaöğretim kurumlarında demokrasi seminerleri verecek. Akademide gençler 4 haftalık eğitim ile birlikte toplam 20 saat demokrasi, demokratik değerler, katılım, sivil toplum kuruluşları, savunuculuk gibi konularda uygulamalı eğitimler alarak gelecekte bu öğrendiklerini nasıl uygulayacaklarını öğrenecek.
-"Gençliği toplumdan ayrı düşünmek hatalı olur"
Gençlik Stratejileri Araştırma Kurumu Derneği (GESAK) Başkanı Prof. Dr. Dolunay Şenol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzdeki önemli toplumsal sorunlardan birinin de gençlerin sosyal uyumlarının ve iletişimlerinin yetersizliği olduğunu belirtti.
Gençlerin yetiştirilmesi, eğitilmesi ve ülke hedeflerine yöneltilmesinin sağlıklı iletişim becerilerini kazanmaktan geçtiğini ifade eden Şenol, bir ülkede gençliğin sosyal uyumu, iletişim becerileri, sosyo-ekonomik durumu, sorunları, tutum ve davranışlarının tüm toplumsal meselelerin önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı. Ülkede uygulanan eğitim, sağlık, çalışma ve bunlara benzer politikaların gençlerin davranışlarına etki ettiğine işaret eden Şenol, bu nedenle gençliği toplumdan tamamen ayrı düşünüp, değerlendirmenin hatalı olacağını söyledi.
Bir ülkenin geleceğinin gençliğin inanç, değer ve tutumlarına göre şekillendiğini, bunların en önemlisinin de demokratik tutum ve değerler olduğunu belirten Şenol, şöyle devam etti:
"Eğer bugün, demokratik değerleri benimsemiş bir gençlik yetiştirebilirsek, demokratik sistemi daha sağlam temellere oturtmuş olacağız. Ancak demokratik tutum ve değerlere sahip olmayan bir gençlik söz konusu ise demokrasiyi geliştirmemiz çok zor olacak. Bu nedenle gençlerin iletişim becerileri kazanabilmelerinde ve demokratik davranış biçimlerinin gelişmesinde uygulamalı eğitimler önemli. Demokrasi soyut bir kavram olduğundan dolayı öğrenilmesi ve içselleştirilmesi oldukça zor. Çocuklara demokrasi eğitiminin okullarda verilme şekli de oldukça verimsiz. Bundan dolayı demokrasi ile ilgili pratiğe yönelik çalışmaların ve projelerin çok küçük yaşlardan itibaren bireylere uygulanması gerekiyor. Bireylerin, sosyalizasyon süreçleri ve toplumsal bütünleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi adına yürütülecek projeler çok önemli. "
Proje kapsamında öğrencilere, siyasi parti temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunma imkanı sağlanacağını dile getiren Şenol, sivil toplum ve savunuculuk gibi eğitimlerle katılımcı gençlerin sivil toplum faaliyetleri içerisinde aktif yer alabilmelerinin, sağlıklı iletişim becerisini kazanma yollarının ele alınacağını ifade etti. Projenin sonunda başarılı olan öğrenci ve çalışmaların sunulacağı bir panel gerçekleştirilerek çalışmaya akademik bir özellik kazandırılacağını belirten Şenol, eğitimlerin sonunda öğrencilere sertifika verileceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER