ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 12:26

Demokrat Eğitimciler Sendikası taleplerini açıkladı

Ankara, DES, Gürkan Avcı, İstanbul, İzmir


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 1 Ağustosta başlayacak olan 2014–2015 yılı kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmeleri öncesi, 84 madde ve toplam 124 adetten oluşan taleplerini sendika genel merkezinde basın toplantısıyla açıkladı.

Memurların yarıya yakınının eğitim iş kolunda çalıştığını, 800 bini Milli Eğitim'de, 200 bini üniversitelerde olmak üzere toplam 1 milyondan fazla eğitim çalışanı bulunduğunu aktaran DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “İzlenen yanlış ve ayrımcı ücret politikaları nedeniyle eğitimciler diğer kamu çalışanları arasında en düşük ücret alan grup haline getirilmiştir. Geçen yılki toplu sözleşme sürecinde ek ödeme ve çeşitli iyileştirme haklarından yoksun bırakılan eğitimciler kendilerini üvey evlat olarak görmektedirler.

Bu nedenle, Devlet Personel Başkanlığı’na ilettiğimiz, 84 madde ve toplam 124 adetten oluşan taleplerimizi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç’a da gönderdik. Eğitim çalışanları AK Parti döneminde özellikle mali haklarında yerinde saydılar. Hükümetin eğitim alanındaki başarısızlığının nedenlerinden biriside bu negatif ayrımcı politikalarıdır. Hükümet eğitimcilere borçludur ve bu toplu sözleşme sürecinde birikmiş borcunu ödemelidir. Yıllardır ötelenen, önemsenmeyen, değer verilmeyen, taleplerine karşı dudak bükülen eğitim çalışanlarına hakkı verilmez ise hükümet hakkında da hayırlı olmaz.” diye konuştu.

DES’İN TALEPLERİNDEN BAZILARI

2014 yılı için yüzde 15+15, 2015 yılı için yüzde 12+12 ve 250 TL taban aylığı zammı istediklerini kaydeden DES Başkanı Gürkan Avcı, sendikaları tarafından hazırlanan ve eğitimcilerin mali, mesleki, özlük ve demokratik talepleriyle ilgili bazı hususları şöyle sıraladı: “Çağdaş, katılımcı ve demokratik bir Türk siyaseti için eğitim çalışanlarına siyaset hakkı verilmelidir. Sağlıklı, verimli ve demokratik bir çalışma hayatı için eğitim çalışanlarına grev hakkı verilmelidir. Darbe mirası mevcut kıyafet yönetmeliği demokratikleştirilmeli, kılık-kıyafet kapsamlı yasaklara son verilmelidir. Komik seviyelerde bulunan mevcut ek ders ücretleri iki kat artırılmalıdır. Asker öğretmenlik yapanların süre mağduriyetleri giderilmelidir. Emeklilik yaşı düşürülmelidir. Öğretmen ve eğitim çalışanlarından alınan yüksek vergi oranları düşürülmelidir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere, eğitim çalışanlarına kira ve yakacak yardımı yapılmalıdır. 4-C'li geçici personel statüsündeki eğitim çalışanları kadroya geçirilmelidir."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER