ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 14:01

"Demokrasilerde çok seslilik esastır"


 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Reyhanlı'daki elim terör olayını izleyen Cihan Haber Ajansı muhabirine yapılan ayrımcılığı kınadı. Bakanların Antakya Devlet Hastanesi'ndeki yaralı ziyaretine AA ve TRT kameramanları alınırken hastaneye ilk ulaşmış olmalarına rağmen Cihan muhabirleri binadan çıkarılmıştı.

Halkın gerçeklerden haberdar olma hakkının basında çok seslilikle mümkün olduğuna dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu, son olarak Reyhanlı’da bu ilkenin çiğnendiğine işaret etti. Açıklamada, “Reyhanlı'daki bombalı saldırıda yaralanan vatandaşlara bakanların hastanede yaptığı ziyarete AA ve TRT kameramanları alınırken Cihan Haber Ajansı muhabirlerinin engellenmesi ayrımcılıktır. İktidarı örtülü akreditasyon uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.” denildi.

TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Son dönemde iktidarın, birçok toplantı ve ziyaretin takibini, Anadolu Ajansı ve TRT ile sınırlandırması söylemde çok sesliliği dillendirenlerin, uygulamada tek seslilikten yana olduğunu göstermektedir. Bu örtülü bir akreditasyondur, haberleri denetim altına alma, sansür sonucunu doğurmaktadır.

Demokrasilerde tek seslilik değil, çok seslilik esastır. İktidar; her yayın organına eşit mesafede durduğu ve gazetecilerin mesleklerini yapma özgürlüğünü engellemediği sürece halk da olaylarla ilgili şeffaf bir biçimde bilgilenecek ve kulaktan kulağa dolaşan sağlıksız bilgiler de habere dönüşmeyecektir. Bunlardan hareket ederek iktidarı medyada çok sesliliğe ve her yayın organının haber alma hakkına saygı göstermeye, örtülü akreditasyon uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve tekrar Reyhanlı’daki yayın yasağının kaldırılmasını istiyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER