ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 12:56

Demiştaş: Roboskili aileler, Başbakan ile görüşmekten memnun


BDP Genel Başkanı Selahattin Demiştaş, Uludere’de ölenlerin ailelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmekten dolayı memnun olduklarını söyledi. Demirtaş, Erdoğan’ın ailelere söylediği belirtilen ‘Vur emrini ben vermedim’ ifadesi için de “Emri kimin verdiğini biliyor demektir.” dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin İstanbul kongresine katıldı. Salon girişinde Başbakan ile Uludereli ailelerin görüşmesi sorulan Demirtaş, “Roboskili aileler uzun süredir Başbakan ile görüşmek istiyorlardı. Bunun için birkaç kez Ankara’ya da geldiler. Fakat görüşme gerçekleşmemişti. Sayın Başbakan'ın, Şırnak’a gelişi vesilesiyle bu görüşmenin gerçekleşebileceği iletilince biz de yardımcı olduk. Roboskili aileler katliam gerçekleştiğinde siyasi mevkide birinci derecede sorumlu makamda olan Başbakan ile yüzyüze görüşüp taleplerini ve beklentilerini ilettiler. Görüşmenin gerçekleşmiş olmasından dolayı aileler memnunlar. Görüşmenin iyi geçtiğini ifade ediyorlar.” dedi.

Demirtaş, “Ama şimdi artık sayın Başbakan'ın ve hükümetin Roboski katliamının aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda somut bir adım atmak durumundadır. Aileler bu beklenti içerisinde doğal olarak.” diye konuştu.

Başbakan’ın o görüşmede vur emrini kendisinin vermediğini söylediği hatırlatılan Demirtaş, “O emri kimin verdiğini adil bir yargılama belirler. Kendisi öyle diyorsa yargının önünü açsınlar. Vur emrini kimin verdiğini biliyor demektir.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER