ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 16:15

Demiryolları özelleşmesi çalışmalarını protesto ettiler

Demiryolları özelleşmesi çalışmalarını protesto ettiler


Sivas’ta demiryollarının özelleştirilmesi ile ilgili yasa çalışması protesto edildi. KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Kent Meydanı'nda toplanarak sloganlar attı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Genel Merkezi’nin de destek verdi.

    BTS Şube Başkanı Ali Şimşek, Meclis alt komisyonunda demiryollarının özelleştirilmesiyle ilgili yasa çalışması olduğunu belirterek, tepki için tüm demiryolu emekçileri ile birlikte ortak mücadele ederek yurdun dört bir yanından yürüyüş başlattıklarını söyledi.

    “AK Parti hükümeti istiyor diye değil, kendi isteğimizle emekli olacağız. Çalışma hayatımıza ne zaman sonlandıracağımıza kendimiz karar vereceğiz. Bu süreçte oyuna gelmeyecek asla oyuna gelmeyeceğiz.” diyen Şimşek, “Bu yasa tasarısına yönelik tepkimizi işine aşına ve geleceğine sahip çıkacağına inandığımız tüm demiryolu emekçileri ile birlikte ortak mücadele ederek yurdun dört bir yanından yürüyüş başlatıyoruz. En güçlü silahımız olan grev silahımızı da kullanacağız.” şeklinde konuştu.

    Özelleştirme uygulamalarında Ak Parti Hükümeti'nin gelip geçen iktidardan farkı olmadığı ortaya çıktığını savunan Ali Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demiryollarını taşeron firmaların cirit attığı bir kuruma dönüştürmeyi hedef alanlar, Ellerini ovuşturarak planladıkları özelleştirmeye seyirci kalmayalım. 156 yıllık geçmişi olan değerimize demiryollarına sahip çıkalım. Kar hırsıyla yanıp tutuşanlara ve onların işbirlikçilerine dur diyelim.”

    Şimşek, 3 Nisan’da Ankara’da olacaklarını 16 Nisan’da ise grev yapacaklarını sözlerine ekledi.

    Türk Ulaşım-Sen Genel Merkezi’nin de destek verdiği eylemde sendikanın Sivas şubesi katılmayarak ayrı açıklama yapmayı tercih etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER