ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 15:24

Demirtaş'tan çözüm süreci için çok çarpıcı açıklama

Demirtaştan çözüm süreci için çok çarpıcı açıklama

Demirtaş, İmralı'ya heyet olarak gidebilmek için başvurduklarını açıkladı ve çözüm süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Çözüm sürecinin geleceğine yönelik tartışmalarla ilgili konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Çözüm süreci, İmralı’yla başladı, bitecekse oradaki görüşmeyle biter” diye konuştu.

Demirtaş, "Adalet Bakanlığı'nın hızlı yanıt vermesini bekliyoruz. Görüşmeler defakto devam ediyordu. Bu kez resmi başvuru yaptık, yanıtı bekliyoruz” diye konuştu

Ntv'nin haberine göre; Çözüm sürecinin geleceğine İmralı ve hükümetin karar verebileceğini dile getiren Selahattin Demirtaş, şöyle dedi:

"Çözüm İmralı'da başladı, bitecekse de oradaki görüşmeyle biter. Öcalan süreç 'bitti' demediği sürece bu süreç devam eder. Hükümet 'süreç bitti' demediği sürece de yine süreç devam eder. Erdoğan ve Öcalan iradelerini beyan ettikleri sürece de bu süreç devam edecek."

6-7 Ekim için yapılan eylem çağrısını “Hem süreci hem Kobani'yi kurtaran en doğru hamle” olarak nitelendiren Demirtaş, “Üç gün boyunca yaşananlar ölümsüz gerçekleşseydi çok daha güçlü siyasi sonuçları ortaya çıkabilirdi. Kobani düşseydi, Öcalan ve PKK süreci bitirildiğini açıklayacaktı. Süreç bitmemesi halkın Kobani'ye sahip çıkmasına borçludur" şeklinde konuştu.

HDP İl Başkanlığı'nda Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş'ın bıçaklanmasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Demirtaş, “Bu bir provokasyon değil, planlanmış bir mesajdır. Devlet açık bir şekilde üst düzey bir parti yöneticimizin kafasını kesmek istemiştir” dedi.

HDP KAPATILACAK MI?

HDP'nin kapatılacağı yönündeki tartışmaların yeri ve zamanı olmadığını vurgulayan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, "HDP kapatılacağına yönelik bir şey yok" diye konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER