ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:55

Demirtaş: "İki-üç hafta çok kritik"

Demirtaş: "İki-üç hafta çok kritik"

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş BDP grup toplantısında İmralı görüşmelerini değerlendirdi.


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı görüşmesinin detaylarının anlatıldığı partideki toplantının ardından açıklama yaptı.Abdullah Öcalan'ın ikisini Avrupa ve Kandil'e göndereceği açıklanan üç mektuptan ilki BDP'ye ulaştı.

Öcalan'ın BDP'ye gönderdiği mektup önce TBMM Başkanlığı'na gitti. Mektup buradan BDP'lilere teslim edilirken Demirtaş, BDP, PM ve MYK üyelerinin toplanarak mektubu değerlendireceği bildirildi.

İşte Demirtaş'ın açıklamasından satırbaşları:

"Müzakere diyalo ve barışçıl yollarla Kürt sorununu çözmek bizim anlayışımızdır. Sağlam adımlarla hızlı adımlarla ilerlemekte fayda görüyoruz. İmralı'ya giden her iki heyetimizde bu beklentiler çerçevesinde hareket etmiştir. Hükümetin üslubu ve atacağı adımlar belirleyici olcaktır. Üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya hazırız.
Bunun halka iyi anlatılması lazım Biz sorunu barışçıl yolarla nasıl çözeriz onu düşünüyoruz. Bşz bu süreci doğru anlatamasak bu ülkeyi demokrasiyi zor getiririz."

Demirtaş, "Öcalan, arkadaşlarımızla yürüttüğü tartışmada, barış isteyen herkesin arkasında durabileceği Türkiye'nin birliği içerisinde bütün halkların özgür yaşayabileceği, bir çözüm noktasında kararlı olduğunu ifade etmiştir" dedi.

Demirtaş, Öcalan'ın bir taslak hazırladığını belirterek "Taslak metni bizlere yakında ileteceğini, bunun üzerinden yapılacak tartışma ve öneriler sonrasında son halini vereceğini, en geç iki üç hafta içerisinde bu sürecin hızlı bir şekilde netleşmesi gerektiğini ifade etmiştir" diye konuştu. Sürecin Öcalan ve BDP 'ye bağlı olmadığını belirten Demirtaş "2-3 haftalık sürecin kritik olduğunu" ifade etti.

Abdullah Öcalan'ın ikisini Avrupa ve Kandil'e göndereceği açıklanan üç mektuptan ilki BDP'ye ulaştı.
Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile görüşmesi ardından Avrupa , Kandil ve BDP'ye 3 mektup göndereceği belirtilmişti.

Söz konusu bilginin ardından sabah saatlerinde BDP'ye gönderilen mektup Ankara 'ya ulaştı.

Öcalan'ın BDP'ye gönderdiği mektup önce TBMM Başkanlığı'na gitti. Mektup buradan BDP'lilere teslim edilirken

Demirtaş, BDP, PM ve MYK üyelerinin toplanarak mektubu değerlendireceği bildirildi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş BDP grup toplantısında İmralı görüşmelerini değerlendirdi. Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın barış için kararlı olduğunu söyledi ve barış için gerekli şartları sıraladı.

"Öcalan'ın mektubu elimize ulaştı. Süreci zamana yaymadan yapılması neyse onu yapacağızı. Mektup değrelendirip ona göre çalışmalara hız vereceğiz. Hükümetin atacağı adımlar süreci belirleyecek en önemli şeydir. Biz sorumluluklarımızdan kaçmadan ötelemeden hükümetete sorukmluluklarını hatırlatmalıyız. "

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER