ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 14:33

Demirtaş, Elçi’nin ailesine baş sağlığı diledi


 BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi’nin vefat etmesiyle ilgili baş sağlığı mesajı yayımladı.

    Elçi’yi kaybettiklerinden ötürü büyük üzüntü yaşadıklarını ifade eden Demirtaş, “Elçi, Kürt halkının bağrından çıkmış, değerli bir siyasi şahsiyettir. Yaşamı boyunca büyük baskılar gördü, zindanlara atıldı, 'Türkiye’de Kürtler var. Ben de Kürdüm' dediği için dönemin sıkı yönetim mahkemesi tarafından cezaya çarptırıldı. Ama yılmadı, geri adım atmadı, boyun eğmedi, kararlı bir siyasi mücadele verdi.” dedi.

    Şerafettin Elçi’nin mütevazi kişiliğiyle, her zaman diyalogdan, uzlaşıdan, barıştan yana olduğunu dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu: “Yaşamının son günlerine kadar Kürt sorununun diyalog ve müzakere temelinde demokratik yollarla çözümü için büyük bir çaba sarf etmiştir. Elçi’nin, Kürt halkının ulusal birliği için ortaya koymuş olduğu siyasi irade ve bu noktada yürüttüğü mücadele, oynadığı birleştirici rol çok değerlidir, anlamlıdır, bu aynı zamanda kendisinin bıraktığı çok önemli bir mirastır. Herkesin bu mirasa güçlü bir biçimde sahip çıkması gerekir. Kendisi ne yazık ki barışı görememiştir. Ama onun özlemini duyduğu onurlu bir barış er ya da geç bu topraklarda yeşerecektir. Kendisine bunun sözünü veriyoruz.”

    BDP Genel Başkanı Demirtaş, Elçi’nin eksikliğinin siyasi yaşamda her zaman hissedileceğini belirterek, “Kendisine Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları, Katılımcı Demokrasi Partisi ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.” başsağlığında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER