ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:45

Demirtaş: Adıyaman her alanda sıçrama yapacaktır

Demirtaş: Adıyaman her alanda sıçrama yapacaktır


Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman'ın her alanda sıçrama yapacak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Adıyamanlılar Vakfı'nın son bir yıllık çalışmalarını değerlendirmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği çalıştay sona erdi. Çalıştay’ın sonucunu açıklayan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal, çalıştayı bundan sonra yılda bir defa Adıyaman’da yapacaklarını kaydetti.

Programda konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise Adıyaman’da bundan sonra el ele vererek güzel şeylerin ortaya çıkacağını belirtti. Demirtaş şunları söyledi: "Niyetiniz insanlara hizmet olursa güzel şeylerin ortaya çıkmamasının hiçbir nedeni yoktur. Adıyaman’da göreve başladığım ilk gün yarım saat sonra çadır kentin yer arayışına girdik. Adıyaman Konaklama Tesisleri'nde Türkiye’nin en güzel çadır kentini kurduk. Şu anda hiçbir problemin olmadığı Türkiye’de örnek bir tesis oluşturduk. Bu başarı Adıyamanlı hemşerilerimizin bize verdiği destek sayesinde olmuştur. Hali hazırda çadır kentin Adıyaman’a 40 milyon lira katkısı bulunmaktadır. Bu da Adıyaman’a ekonomik olarak bir canlılık kazandırdı. Adıyaman’da devlet-vatandaş işbirliği çok iyi bir noktada bulunmaktadır.”

Sahabe Projesi'ne de değinen Vali Mahmut Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Buranın inanç merkezine dönüştürülmesi amacıyla göreve geldiğim günden bu yana burada uygulanmak istenen projenin hayata geçirilmesi noktasında yoğun gayret sarf ettik. Çünkü Adıyaman’ın tanıtılması noktasında Sahabe Projesi çok önemlidir. Eğer sahabeyi ön plana çıkartarak Adıyaman’ı tanıtırsak, nasıl ki İstanbul bugün Eyüp Sultan ile anılıyorsa, Konya Mevlana ile anılıyorsa Adıyaman da Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri ile anılacaktır. Sahabe alanında uygulanacak projelerin bir an önce hayata geçirilmesi amacıyla yaklaşık bir aydır orada çalışmalar gece-gündüz devam etmektedir."

Adıyamanlılar Vakfı'nın eğitime büyük önem verdiğini kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “Yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında her yıl yüzlerce öğrencimize burs sağlayarak, onların eğitimine büyük destek vermekte ve ilimize yapılacak birçok hayır işlerinde etkin bir biçimde rol almaktadır. Adıyamanlılar Vakfı'nın yaptığı bu çalışmaları bütün Adıyaman halkı takdirle karşılamaktadır. Kendilerine teşekkür ediyorum.” sözlerini kaydetti.

YGS sonuçlarına da değinen Vali Mahmut Demirtaş, “YGS Sonuçlarına göre Adıyaman ilimiz pek iyi noktada değil. Bundan sonra eğitim alanında yapacağımız çalışmalarla Türkiye’de ilk 10’a girmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için hemen bir komisyon kurduk. Bu komisyon Türkiye’de eğitimde başarıyı yakalamış illerde bir araştırma yapacak ve bu araştırma sonucunu bir rapor haline getirerek, bu illerin neden ilk onlara girdiğini saptayacaklardır. Bir komisyonda Adıyaman’da kurduk ve eğitimde neden bu noktada olduğumuzu bir rapor haline getireceklerdir. İnşallah eğitimdeki bu başarsızlığı hep birlikte çözeceğiz. Bu sene temelini attığımız okullarla beraberi il genelinde 600 derslik yapacağız. Bu belki Adıyaman’da bir ilk olacaktır. Ama bu ilklere alışacağız. Adıyaman daha nice ilkler yaşayacaktır. Çünkü Adıyaman’ın güzel insanına 24 saatimi versem bile azdır. Ben Adıyaman için canımı vermeye hazırım.” diye konuştu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı'na sunulan projelerde bugüne kadar Adıyaman’ın hep sonlarda olduğunu vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, "Bu sene İpekyolu Kalkınma Ajansı'na sunduğumuz projelerin kabulünden ilk sırada yer aldık. 22 milyon TL’nin 8.9 milyonunu Adıyaman aldı. Bu büyük bir başarıdır." ifadesini kullandı.

Adıyaman’a eğitim kampüsü yapacaklarını da açıklayan Vali Demirtaş, "Yapacağımız bu eğitim kampüslerin 3 tanesini Adıyaman merkeze, 1 tanesini Kahta ilçemize ve 1 tanesini de Besni ilçemize yapacağız. Bununla ilgili dokümanları Sayın Milli Eğitim Bakanımıza sunduk. Milletvekillerimiz de bunu yakından takip etmektedirler. Bu eğitim kampüsleri projemizin gerçekleşmesi halinde Milli Eğitim sisteminde fiziki problemi bitirmiş olacağız. Bu fiziki problemlerin bitirilmesi halinde 2015 yılına kadar Adıyaman’da ikili eğitimden, tekli eğitime, sınıflarında 25 kişi olduğu bir eğitim sistemi düşünüyoruz. Bu sene 30 derslikli bir İmam Hatip Okulu yapılacaktır. Bu 30 dersliğin yarısını Adıyaman merkezinde diğer yarısını da Kahta ilçemize yapmayı düşünüyoruz." diye belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde Bakanlığın Perre antik kentinde bir panorama müzesi yapmayı düşündüklerini kaydeden Vali Demirtaş, “Bu projenin de hayata geçirilmesi amacıyla antik kentin tam karşısında 50 dönümlük bir alan bulduk ve bu araziyi tahsis ederek, panorama müzesini yapacağız. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor." şeklinde bilgi verdi.

Kahta ilçesinde bir sera organize sanayi bölgesi kurmayı amaçladıklarını belirten Vali Demirtaş, “Bilindiği gibi bir sera organize sanayi bölgesinin kurulması için 250 dönümlük arazi şartı bulunmaktadır. Yönetmelik değişikliği yapıldığı zaman ilimiz Kahta ilçesinde sera organize sanayi bölgesini kurarak, seracılığı geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu projenin de hayata geçirilmesi için Adıyaman’da her türlü imkan bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

İldeki restorasyon çalışmalarına da değinen Vali Mahmut Demirtaş, şunları söyledi: “Bu sene Tuz Hanı'nın turizme kazandırılması amacıyla restorasyon çalışmalarını başlatacağız. Bir kenti şehir yapan inşa ettiği binalar değildir. O şehrin gerçek anlamda manevi dinamikleri varsa onları ayağa kaldırmamız gerekiyor. Tarihi eserleri varsa onları yağa kaldırmamız gerekiyor. Adıyaman ilimizde manevi dinamiklerin başında da sahabe bulunmaktadır. Eğer sahabeyi ön plana çıkartırsak Adıyaman büyük bir sıçrama yapar. Buraya uygulanacak projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte yılda 2 milyon turist bekliyoruz. Gücümüzün yettiği oranda Adıyaman’a bir şeyler katmaya çalışıyoruz.”

Konuşmaların ardından Adıyamanlılar Vakfı'na emeği geçenlere teşekkür belgesi verildi. Vali Mahmut Demirtaş, Kahtalı işadamı Ramazan Aksoy’u ilçeye yaptığı katkılar ve burada bir fabrika açarak, istihdam oluşturmasından dolayı plaketle ödüllendirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER