ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 11:43

"Demir Leydi"nin cenaze töreni yarın


İngiltere'nin geçen hafta vefat eden eski başbakanı Margaret Thatcher'ın cenaze töreni yarın St. Paul Katedrali'nde yapılacak.
     Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in temsil edeceği cenaze törenine, iki binden fazla davetlinin katılması bekleniyor.
     Thatcher'ın naaşı, bugün İngiliz Parlamentosu içerisindeki Saint Mary Kilisesi'ne getirilecek. Parlamenterlerin, başbakanlık çalışanlarının ve Thatcher'ın ailesinin katılacağı törenin ardından "Demir Leydi"nin naaşı gece boyunca kilisede bekletilecek.
     Cenaze töreninin yarın yerel saatle 10.00'da (TSİ 12.00) başlaması planlanırken, naaşın yaklaşık 1 saat boyunca başbakanlık, bakanlıklar ve Londra'nın birçok simge yapısının önünden geçirilerek St. Paul Katedrali'ne getirilmesi öngörülüyor.
     İngiltere'nin ilk kadın başbakanının naaşı, güzergahın bir kısmında cenaze arabasında, bir kısmında ise askerler eşliğinde top arabasında taşınacak.
    
     -Big Ben susacak-
    
     Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı çalmayacak ve Tower Bridge'den, Falkland Savaşı'nda kullanılanların da arasında bulunduğu toplardan atış yapılacak.
     Cenaze töreni sırasında Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri alması bekleniyor. Olası protesto ve olaylara karşı yaklaşık 4 bin polis görevlendirildi.
     Eski ABD başkanları ve İngiltere başbakanlarının da davet edildiği törene, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip de katılacak.
     Bu arada İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta çarşamba günü düzenlenen "Başbakan'a Sorular" oturumunun Thatcher'ın cenaze töreni dolayısıyla iptal edilip edilmemesi konusunda bugün oylama yapılacak. Bazı parlamenterler oturumun iptaline karşı çıkıyor.
     Geçirdiği felç sonrası 8 Nisan Pazartesi günü 87 yaşında hayatını kaybeden Muhafazakar Partili Thatcher, 1979-1990 yıllarında İngiltere'nin başbakanlığını yapmıştı.
     Margaret Thatcher'ın vefatından bu yana, uyguladığı siyasi ve ekonomi politikaları ülkede tartışılırken, kesinti politikalarından en çok etkilenen işçi sendikaları ve maden işçileri "Demir Leydi"nin ölümünü ülkenin çeşitli yerlerinde toplanarak kutlamıştı.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER