ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:16

Delik botla ölüm yolculuğu


İzmir'de geçtiğimiz mart ayından bu yana yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmek isteyen toplam 143 kişi yakalandı. Gözaltına alınan 14 kişi "Örgütlü olarak göçmen kaçakçılığı yapmak" suçundan adliyeye sevk edildi. Sahil Güvenlik ekiplerinin botlara müdahalesi ve bir kişinin denizden kurtarılması kameralar tarafından kaydedildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalarını ara vermeden devam ediyor. Mart ayından bu yana düzenlenen operasyonlarda örgüt lideri olduğu iddia edilen Suriye uyruklu I.H.'nın da (39) bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 3 adet bot ile birlikte şişirmede kullanılan hava pompası da ele geçirildi. Deniz yolu ile Yunanistan'a kaçırılmak istenen 143 yabancı uyruklu kişi işlemlerinin ardından sınır dışı edildi.

Suriye uyruklu şebeke lideri I.H.'nin 8 yıl önce geldiği İzmir'de otomobil yedek parça işi yaptığı, Türk vatandaşlığına geçmek için başvurusunun da bulunduğu, fakat "Göçmen kaçakçılığı"ndan sabıkası olduğundan verilmediği belirtildi. I.H.'nin, kişi başı bin 500 dolar aldığı, kaçak göçmenleri İzmir'deki evinin haricinde Aydın ve Didim'deki yazlıklarında sakladığı öğrenildi.

Kaçakçıların, Yunan adalarına geçmek için gönderdikleri bir bottaki kişilere, botun delik olduğunu, elleriyle deliği kapatmaları gerektiğini söyledikleri, deliklerin kaçaklar tarafından parmakla kapatıldığı, deniz ortasında mazotu biten bir bottakilerin ise elleri ile botu yüzdürmeye çalıştığı bildirildi. Sahil Güvenlik ekiplerinin operasyonları, kaçakların direnişi, bazı kaçakların denize atlayıp kaçmak istemeleri de ekiplerin kamerası tarafından kaydedildi. Göçmen kaçakçılığı ile mücadeleyi sıklaştıran ekiplerin Basmane bölgesinde bulunan 26 ayrı otele düzenlediği baskınlarda ise kaçak göçmene rastlamadığı kaydedildi. Bu bölgenin deşifre olduğu için organizatörlerin yer değişimine gittikleri tahmin ediliyor. Emniyette işlemleri tamamlanan 14 zanlı adliyeye sevk edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER