ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:36

Dedelerinin malının peşine düştüler


Ellerinde dedeleri Abdurrahman Efendi'nin Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'na ait 2 hisse senedinin bulunduğunu iddia eden 27 varisi, avukatları aracılığıyla dilekçe ile İş Bankası'na başvurarak hisse senetlerinin kaydileştirilmesi ve bugüne kadar dağıtılan kar payından kendilerine düşen miktarın verilmesini talep etti.
     Abdurrahman Efendi'nin 27 torunu, ellerinde 1917 yılında kurulan, 1927 yılında ise İş Bankası'na devredilen Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'nın 2 hisse senedinin bulunduğu iddiasıyla avukatları aracılığıyla İş Bankası'na başvurdu. Abdurrahman Efendi'nin varisleri, İş Bankası'ndan hisse senetlerinin bugüne kadarki kar payının kendilerine ödenmesini istiyor.
     Abdurrahman Efendi'nin torunlarından Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşayan emekli deniz astsubay Cengiz Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin Elazığ'ın Maden ilçesinde 1930'lu yıllarda iki dönem belediye başkanlığı yaptığını, aynı zamanda 2 köyün sahibi ve 5 köyün de hissedarı olduğunu belirtti.
     Dedelerinin 1937 yılında vefatından sonra aile yönetiminin babaannesine geçtiğini belirten Doğan, ''Babaannem de 1973 yılında hayatını kaybettikten sonra içindekileri dağıtmak için çeyiz sandığını açtık. Sandıktan Osmanlıca bazı belgeler çıktı. Bunlar tercüme ettirildiğinde Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'nın 2 hisse seneti olduğu anlaşıldı. Aile büyüklerimiz yaptıkları araştırmada bankanın 1927 yılında İş Bankası'na devredildiği öğrendi'' dedi.
     Babasının 1974 yılında konuyu kendisine anlatması üzerine hisse senetlerinin fotokopisini alarak İstanbul'a gittiğini ve araştırma yaptığı anlatan Doğan, ''İş Bankası Gayri Menkuller kısmına gittim. Orada elimizdeki hisse senedi ile araştırma yaptılar. Araştırma sonucunda dedemin kayıtları bulundu ve bendeki fotokopiye sayfa numaralarını yazdılar'' diye konuştu.
    
     -''Elimdeki hisse senetlerinin çok değerli olduğunu söylediler''-
    
     Banka görevlilerince kendisine ellerindeki hisse senetlerinin çok değerli olduğunun söylendiğini ifade eden Doğan, şöyle devam etti:
     ''Son olarak 26 Aralık 2012'de gazetelerde gördüğüm 'Abdülhamit'in torunları İş Bankası'na ortak oldu' haberi üzerine çalışma başlattım. Bu konuyu takip eden avukat Mahmut Doğan ile görüşmelere başladık. Avukatımız elimizdeki hisse senetlerin çok değerli olduğunu, hisse senetlerinin bankanın hissedarı olduğunuzu gösterdiğini anlattı. 27 aile üyesinin vekalet verdiği kız kardeşim, 27 Aralık 2012'de belgelerin asıllarını avukatımız aracılığıyla İş Bankası'na teslim etti. Bankaya verdiğimiz dilekçede hisse senetleri dolayısıyla bugüne kadar dağıtılan kar payından hakkımıza düşenin verilmesini istiyoruz. Ancak henüz bir cevap alamadık. Kısa sürede sorunun çözülmesini ve hak ettiğimiz bedelin verilmesini bekliyoruz.''
     Doğan, şeker hastalığından dolayı gözlerini kaybetmek üzere olduğunu, hisse senetlerinden hakkına düşecek para ile yurt dışında tedavi görmek istediğini kaydetti.
    
     -Bankanın incelemesine göre dava açacaklar-
    
     Avukat Mahmut Doğan ise Türkiye'de müvekkilleri gibi miras yoluyla eski şirketlerden kalma hisseleri devralan binlerce kişi bulunduğunu anlattı.
     Doğan, 2011'de yürürlüğe giren bir kanun nedeniyle elinde eski dönemlere ait hisse senedi bulunan kişilerin 31 Aralık 2012'ye kadar hisselerini kaydileştirmek zorunda olduklarını, bunun için hisselerin ilgili şirketlere teslim edilmesi gerektiğini bildirerek, teslim edilmediği takdirde bu tarihten sonra hisselerin kanunen ilgili şirkete intikal etmiş sayılacağını, hissedarların tüm haklarının kanunen kendiliğinden sona ereceğini dile getirdi.
     Bu nedenle Abdurrahman Efendi'nin 2 hisse senedinin kaydileştirilmesi için dilekçe ile Türkiye İş Bankası'na başvurduklarını belirten Doğan, bankanın konuyla ilgili incelemesinin sürdüğünü, buradan gelecek sonuca göre dava açabileceklerini söyledi.
     Doğan, dilekçelerinde hisse bedelinin bugüne kadar sermaye artırımı sonucunda ne kadar yaptığı, hisse senetlerinin değerinin ne kadar olduğunu ve geçmişe dönük ne kadar kar payı getirdiğinin kendilerine bildirilmesini talep ettiklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER