ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 07:14

DC-9 tipi uçağa füze isabet etti


İtalya'da Yargıtay, 1980 yılında Bologna'dan Palermo'ya giderken düşen Itavia Havayolları'nın DC-9 tipi yolcu uçağının düşüş nedeninin füze isabet etmesi olduğuna hükmetti.
     Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nden yapılan açıklamada, 27 Haziran 1980'de Bologna'dan Palermo'ya giderken Ustica adası açıklarına düşen Itavia Havayolları'na ait DC-9 tipi uçaktaki 81 kişinin hayatını kaybettiği ve kamuoyunda ''Ustica Katliamı'' olarak bilinen olayın, füze isabet etmesi sonucu meydana geldiği yönünde karar verildiği bildirildi.
     Açıklamada, Yargıtay'ın, İtalyan hava radar sistemlerinin, hava güvenliğini tam olarak sağlamadığı ve bu nedenle devletin, olayda yakınlarını kaybeden ailelere tazminat ödemesi gerektiği yönünde, Palermo'dan çıkan temyiz kararını destekleyen nitelikte bir karar aldığı belirtildi.
     Ustica Katliamı Kurbanları Derneği Başkanı Daria Bonifetti de Yargıtay'ın kararından sonra yaptığı açıklamada, "Bu kararla Yargıtay, olası değerlendirmeleri ortadan kaldırdı ve gerçeği belirtti" dedi.
     Olayın ardından uçağın bomba patlatılarak düşürüldüğü ya da bir 'it dalaşı' sırasında çapraz ateşe maruz kalarak düştüğü gibi teoriler gündeme gelmişti. ABD, Fransa ve NATO yetkilileri ise uçağın düştüğü gün bölge semalarında herhangi bir askeri faaliyette bulunmadıklarını bildirmişlerdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER