ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2014 Cuma 22:43

Davutoğlu'dan flaş açıklamalar!

Davutoğludan flaş açıklamalar!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber ve Atv ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.


Başbakan Davutoğlu, "HDP ile ortak açıklama şart değil ama olabilir de. Her ayaküstü açıklamayla yürüyen süreci olumsuz etkilememesi gerekir" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

ÇÖZÜM SÜRECİ
Sürecin doğası içinde kendi seyri devam ediyor. Biz bu sürecin en başından itibaren sürecin sonunda neye ulaşmak istediğimimzi biliyorduk. Türkiyenin demokratikleşme süreci içinde rahatla yaşayabildiği bir Türkiye ideali.

Türkiye'de siyasi talepler şiddetle silahla yapılmayacak. 6-7 Ekim olaylarının bir daha olmaması için adımlar attık atacağız. Şimdi olması gereken bu sorunların sadece bir tarafla değil tüm taraflarla görüşülmesi gerektiği bundan sonra atılacak adımların o çerçevede yürümesi gerekiyor.

HDP İLE ORTAK AÇIKLAMA
(Pervin Buldan'ın açıklamaları) HDP ile ortak açıklama mütabakat değil ama olabilirde. Kimsenin spontane ayak üstü açıklamalarla sürecin engellememeli. Bizim kanattan açıklamaların kim tarafından yapılıyor belli, aynı şeyin HDP tarafında da olması gerekiyor. Şu zaman bu olur demek yanlış. Pervin hanımın söylediği doğru bir şey ayda bir kere açıklama yapılmalı.

"TÜRKİYE'Yİ KİMSE TEHDİT EDEMEZ"
Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti'ne dönük imalı da olsa tehdit cümlesi kuramaz. Bölge halkında tekrar bir güven hissi oluşmaya başladı. Kamu düzeni çerçevesinde adımlar atıldı. Silahların terk edilmesi sanki bazı şartlar yerine getirilirse olacakmış gibi böyle bir şey yok .

"MÜZAKERELER YENİ BAŞLAMADI İVME KAZANDI"
Müzakere konusunda tek bir taslak yok. Bir Oslo görüşmeleri var, yürüyen çalışmalar var 2012 Aralık'ından itibaren doğrudan görüşmelerle milli bir şekilde gerçekleşmesi. Bu süreç 2 kez yavaşlatıldı söz verildiği halde silahları bırakıp terk edilmedi. Çözüm sürecinde ileri bir aşamaya gelindiğinde bir başka provokasyon çıkartılıyor. Atılması gereken adımlar ertelendi. Demokratikleşme paketini açıkladık silahlı unsurların silahlarını bırakması konusunda bir ilerle sağlanamadı. Bu sefer de 6-7 Ekim olayları çıkartıldı. Biz tekrar treni rayına oturttuk. Herkesin dikkatli olması lazım. Daha somut hedefe doğru ivme kazandığı doğru.
Silahlı grupların silahlarını bırakıp Türkiye'yi terk etmeleri konusunda adımlar atıyoruz.
Son derece dikkatli pozitif bir yaklaşımla bunu yürütmeye çalışıyoruz. Adım adım atılacak çalışmalar var. Öncelikle görmek istediğimiz iyi niyet ve ciddiyetin ortaya konulması.

GENEL AF
Genel affın gündemlerin de olmadığını belirten Davutoğlu, "İç Güvenlik Paketi, sadece HDP'yi ilgilendiren bir konu değil. Ülkenin her yeri için bir paket bu. Paketin özgürlükleri koruması da şurdan geliyor; bir grup gösteri hakkını molotof atma haline dönüştürüyorsa burada diğer vatandaşların özgürlüklerini kısıtlayan bir durum vardır. Molotokokteylini bir insan niye eline alır" diye konuştu.

YARGITAY'IN Hanefi Avcı KARARI
Hanefi Avcı yazdığı bir Kitap nedeniyle, üzerinde bir Oyun oynandı. Tam Yargıtay'da yeniden yapılanma gündemdeyken sanki pazardan mal kaçırır gibi, "hala biz buradayız" der gibi karar alel acele çıkartıldı. Görünüyor ki bu Paralel Yapı kendisine dokunanları bir örgüt mensubuymuş gibi gösterip sindirmeye çalışıyorlar. Hanefi Avcı örgüt üyesiyse hangi örgüt? Ne yaptı bu örgütte? bu soruları sormak zorundayız. Eğer o kitabı yazmasaydı Hanefi Avcı, acaba terör örgütü olarak suçlanır mıydı? Diyelim ki paralel yapı başarıya ulaşsaydı, biz de Avcı gibi suçlanacaktık. Zaten bu yola çıkan akibetini bilip çıkar.

FETHULLAH GÜLEN'E KIRMIZI BÜLTEN
Hukuk devletinde kimsenin imtiyazı yoktur. Türkiye'de herhangi bir şahıs için ene yapıldı ise, Fethullah Gülen'e de aynı işlem uygulanır. Ne eksik, ne fazlası. Bu ülkede kimsenin ne negatif ayrımcılığa uğramasına izin veririz, ne de kimsenin pozitif ayrımcılıkla imtiyaz görmesine izin veririz.

-Kırmızı bülten çıkacak mı?
Tabi. Normal süreç işliyor. Süreci hızlandırmak gibi bir şey yok. Normal süreç neyse o işler, sonucunda da herkes ne ise hesabını verir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER