ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 01:16

Davutoğlu: Somali politikamızda herhangi bir değişiklik olmayacak


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Somali'deki saldırıda yaralanan polisleri hastanede ziyaret etti. Ziyaretten sonra konuşan Davutoğlu, "Afrika stratejimizin bir temel giriş kapısı olarak Somali’ye yönelik politikamızda herhangi bir değişiklik olmayacak. Her zaman Somali'de bulunan kardeşlerimizin yanında olacağız" dedi.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen Davutoğlu, yaralı güvenlik görevlilerini ziyaret etti. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Davutoğlu, "Başlattığımız işi yarım bırakmayacağız. Bizi yıldırmak isteyenler göreceklerdir ki bu milleti yıldırmak, bu milleti çıktığı bir yoldan alıkoymak mümkün değildir. İnşallah Somali'de yine insani yardımlara devam edeceğiz. Ama bundan sonra çok daha fazla tedbirler alacağız. İnşallah daha da korunaklı bir şekilde bu binalarımızı yapmaya kararlıyız. Her halükarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu temsil görevini kalplere şayan bir şekilde yerine getirme kudretine sahiptir" diye konuştu.

"NEÇİRVAN BARZANİ’YLE SON GELİŞMELERİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Gazetecilerin, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelmesini sorması üzerine Davutoğlu, "Ortadoğu'da, özellikle Irak ve Suriye de gelişmeler çok hızlı seyrediyor. Bu istişareleri belli bir düzen içinde sık aralıklarla yapma ihtiyacı var. Bu anlamda son gelişmeleri gözden geçirmek üzere bir ziyarette bulunacak. Hem Irak'taki görüşmeler ele alınacak, hem Kuzey Irak bölgesel yönetimiyle olan ikili ilişkilerimizi değerlendireceğiz. Suriye’deki gelişmeler de bu bağlamda istişare edilecek. Ülke olarak Irak'ta, Suriye'de, Lübnan'da, herhangi bir Ortadoğu ülkesinde, kardeş bir ülkede biz etnik bir mezhebi, dini bir ayrımı, kesinlikle politikamızın esası yapmayız. Hiçbir etnik mezhebe ve dini gruba karşı tavır almayız aksine etnik mezhebi dini grupların, bulundukları ülkelerde barış içinde ve tam bir eşit vatandaş statüsünde haklarına sahip şekilde yaşamaları temel politik önceliğimiz. Bütün kesimlerin eşit vatandaşlık içinde Suriye'de eşit haklara sahip olmaları temel ilkemiz." şeklinde konuştu.

"SURİYE’DE KÜRTLERİN SURİYE YÖNETİMİ İÇİNDE YER ALMALARI ADINA GEREKLİ KATKIYI YAPACAĞIZ"

Salih Müslim’in Türkiye’ye gelişinin haklı olarak ilgi çektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Son iki üç ay içerisinde çözüm sürecinin devreye girmesine paralel olarak, Suriye'deki bütün Kürt kesimlerle yoğun temaslarımız sürdü. Mayıs ve haziran aylarında da yetkili arkadaşlar bu görüşmeleri yaptı. Son olarak Resulayn'da olan olaylar söz konusu olmasaydı da bu ziyaret gerçekleşecekti, ancak olmadı. Bir süreç içinde Suriye'deki bütün kesimlerle birlikte Kürt gruplarını da muhalefette etkin rol almaya teşvik ediyoruz. Çalışmalarımız bu çerçevede sürüyordu zaten, planlanmış bir gezi idi. Baştan beri üç talebimiz vardı, birinci talep, rejime destek vererek bu zulmün parçası olmayın. İkinci talep seçilmiş bir Suriye parlamentosu oluncaya kadar herhangi bir emri vaki süreç içinde olmayın. Üçüncü olarak da Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek bir faaliyet içinde olmayın" ifadelerini kullandı.

"MISIR’DA BİR AN ÖNCE DEMOKRATİK SÜRECE DÖNÜLMELİ"

Mısır'la ilgili soru üzerine Davutoğlu, “Biz Mısır'da bir an önce demokratik sürece dönülmesi ve demokrasinin restore edilmesi gerektiğini düşünüyoruz, bütün temaslarımız bu yöndedir. Mısır bölgemizin bel kemiği bir ülkedir. Mısır'da ortaya çıkacak herhangi bir olumsuz gelişme bütün bölgeyi etkiler. Yaşananlar maalesef acı gelişmelerdir. Özellikle 200 Mısırlı kardeşimizin hayatını kaybetmesi durumu daha kritik hale getirmiştir. Bu konuda görüşmelerim oldu. Ayrıca değişik temaslarımız da sürüyor. Türkiye, Mısır'ın huzuru, istikrarı, iç barışı ve bölge üzerindeki etkisi bakımından olabilecek pozitif gelişmelere her zaman katkı vermeye hazırdır. Önemli olan Mısır'da halkın iradesinin siyasi yapıya yansıyacağı bir sürecin bir an önce başlamasıdır” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER