ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 07:29

Davutoğlu, NATO dışişleri bakanları toplantısına katıldı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'da rehin alınan Türk vatandaşlarının sağlığının iyi olduğunu söyledi.
     NATO dışişleri bakanları toplantısına katılan ve bazı ikili temaslarda bulunan Davutoğlu, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
     Davutoğlu, Afganistan'da helikopterlerinin acil iniş yapmasının ardından Taliban tarafından rehin alınan 8 Türk vatandaşıyla ilgili "Bize bir kaza ve bunun sonucunda kayıp haberi geldiğinde sağlıkları konusunda çok kaygılanmıştık. Hamdolsun vatandaşlarımızın sağlığının iyi olduğunu birçok kanaldan teyit ettik. Afgan Dışişleri Bakanı da bunu teyit etti. Yine birçok kanalı kullanarak biran önce özgürlüklerine kavuşmaları için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" dedi.
     Davutoğlu, NATO toplantısında görüştüğü Afganistan Dışişleri Bakanı'nın da bu konuda her türlü çalışmayı yürüttüklerini söylediğini aktardı.
    
     -Kerkük'teki olaylar-
    
     Davutoğlu, Kerkük'te güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi sırasında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini üzüntüyle karşıladığını söyledi.
     "Dost ve kardeş Irak'ta dökülen her damla kan bizim yüreğimizi sızlatıyor. Hangi etnik ya da mezhepsel kökenden olması önemli değil" diyen Davutoğlu, son dönemde saldırıların arttığını ve bu olaylarda Türkiye'nin yaralıları getirerek tedavilerini sağladığını hatırlattı.
     Davutoğlu, "Bu acıların bir daha yaşanmaması için Irak'ta bütün tarafları kuşatan bir siyasal yapı kurmak zarurettir. Irak'ta öylesine karmaşık ve girift bir etnik ve mezhepsel kompozisyon var ki herhangi bir grup dışlandığında Irak'ın huzurunu, sukunetini sağlamak mümkün olmaz. Bu konuda Irak hükümetinin gerekli duyarlılığı göstermesi büyük önem taşıyor" ifadesini kullandı.
     Ahmet Davutoğlu, tüm demokratik toplumlarda gösteri yapma hakkının en temel haklar arasında bulunduğunu ve bunun barışçıl bir şekilde yapılmasının önem arz ettiğini vurguladı.
     Davutoğlu, "Buradan herkese idital ve karşılıklı anlayış çağrısında bulunuyoruz çünkü Irak'ın artık kaybedecek ne tek bir insanı ne de zamanı var" dedi.
    
     -Kerry'nin Gazze ziyaretiyle ilgili sözleri-
    
     Bakan Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile NATO toplantısında kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini ve muhatabının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyaretiyle ilgili sözlerinin de gündeme geldiğini anlattı.
     Davutoğlu, "Zaten Başbakan Yardımcımız gerekli açıklamaları yapmıştı. Bir kez daha onu teyiden vurgulamak isterim, Türkiye bütün bu dış politika konularında kararlarını kendi iradesiyle alır" diye konuştu.
     Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Sayın Kerry ile bunu paylaştık. Gerçi bu açıklamanın içinde Kerry bir taraftan da 'nihai olarak kendi takdirleridir' diyor. Bunu da (görüşmemizde) bana söyledi. Basın tek bir cümleyi alınca, manşete çıkarınca yaklaşımı o (cümle) belirlemiş oldu. Her ne surette olursa olsun kendisiyle bunu da paylaştık. Ben bu konudaki kararlılığımızı ve bu tür açıklamalardan kaçınmak gerektiği hususunu kendisiyle paylaştım" dedi.
     Davutoğlu, Gazze ziyaretiyle ilgili bugüne dek spesifik bir tarihin verilmediğini belirterek "Buradan bir kriz çıkarmaya çalışmamak lazım" değerlendirmesinde bulundu.
     Bakan Davutoğlu, "En doğru zamanda, her zamanki gibi en doğru barış mesajı ve yaklaşımıyla Sayın Başbakanımızın Gazze ziyareti gerçekleşir. Bütün Gazzeliler ve Filistinliler bunu uzun yıllardır hasretle bekliyor" diye konuştu.
    
     -AKPM'nin Türkiye raporu-
    
     Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda onaylanan Türkiye raporuyla ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti:
     "Bütün bu yapılan demokratikleşme çabalarından sonra Türkiye'nin bu izleme sürecinden çıkması gerektiğini düşünüyorduk ama farklı bir oylama neticesi ortaya çıktı. Bu bizim demokratikleşme yönünde atacağımız adımlar konusundaki kararlılığımızı o veya bu yönde etkilemez."
     Davutoğlu, "Raporu okursanız, PKK'nın faaliyetlerini terörist faaliyet olarak tanımlayan birçok cümlenin raporda yer aldığını görürsünüz" diyerek raporda değiştirilen bazı ifadelere Türk parlamenterlerin gereken tepkiyi verdiğini hatırlattı.
     Bakan Davutoğlu, "AKPM'nin bu raporu PKK'nın terörist listesinde olup olmamasını etkileyecek bir rapor değil. Gündemi de gerekçesi de o değil. Dolayısıyla bundan özel bir anlam çıkarmaya çalışmak doğru değil ama biz gerekli tepkiyi uygun usullerle her zaman verdik ve veriyoruz" dedi.
    
     -İkili temaslar-
    
     Davutoğlu, NATO toplantısında Hırvat mevkidaşı Vesna Pusiç ve Arnavut mevkidaşı Aldo Bumçi ile bölgesel ve ikili konuları görüştü
     Davutoğlu ayrıca diğer NATO üyeleri Romanya ve Polonya dışişleri bakanlarıyla NATO üyeliği bekleyen Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Gürcistan'ın dışişleri bakanlarıyla toplantı yaptı.
     3+4 formatındaki görüşmede bölge ülkelerinin üyelik süreçleri ve İttifak'la ortaklık ilişkileri ele alındı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER