ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:26

Davutoğlu: "Mısır'da yaşananlar kaygı vericidir"

Davutoğlu: "Mısırda yaşananlar kaygı vericidir"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’da yapılan askeri darbenin verici olduğunu söyledi. Davutoğlu ayrıca saat 16.00'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe'de bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Mısır’da dün yapılan askeri darbeyi değerlendirdi. Mısır’daki gelişmeler doğrultusunda Singapur’daki çalışmasını yarıda kestiğini ve Türkiye’ye geldiğini belirten Davutoğlu, bugün saat 16.00’da Başbakan Erdoğan ile toplantı yapacaklarını belirtti. Mısır Dışişleri Bakanı’nın kendisini aradığını aktaran Davutoğlu, Mısırlı bakandan doğrudan bilgi aldığını dile getirdi.

"Orta Doğu’daki devrimlerden sonra Türkiye’nin kardeş Orta Doğu halklarıyla olan ilişkisi evrensel ilkelere ve uzun vadeli stratejik vizyona dayanmıştır." diyen Davutoğlu, "Evrensel ilke olarak hukuk devleti ilkelerini ve demokrasi taleplerini destekledik. Bu talepler hangi ülkede olursa olsun, hangi kesime ait olursa olsun desteklenmeye devam edecektir. Bu konuda hiçbir ayrım gözetmedik. Gözetmeyeceğiz. Hedefimizi Ortadoğu’da barış havzasının gelişmesidir. Barış ancak ve ancak halkıyla barışık rejimler tarafından yapılır. Bu temelde dost ve kardeş Mısır halkına 25 Ocak’taki devrimde destek verdik.” dedi.

Demokrasinin korunması için herkesin titizlikle çalışması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Mısır’ın siyasi istikrarına büyük önem verdik. Son günlerde yaşanan hadiseler herkesi üzmüştür. Barış gösterilerinin haricinde şiddet eylemlerinde 30 kişi ölmüştür. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu süreçte Mısır halkı seçimlere gitmiştir. Ve tarihinde ilk kez halk cumhurbaşkanının seçmiştir. Bunlar Mısır halkı için en büyük kazanımlardır. Meşru taleplerin demokratik bir şekilde ifade edilmesi demokrasinin gereğidir. Bu noktada demokratik seçimlerle iktidara gelmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin ordu tarafından görevinden alınması kaygı verici bir tutumdur. Mısır sadece bölgesel değil, küresel barışın da ana aktörüdür. " diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER