ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Nisan 2014 Cumartesi 09:01

Davutoğlu: Milletin istemediğini kimse cumhurbaşkanı yapamaz

Davutoğlu: Milletin istemediğini kimse cumhurbaşkanı yapamaz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 televizyon kanalında katıldığı "İskele Sancak" programında gündemi değerlendirdi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Artık bu milletin istemediği hiç kimseyi kimse cumhurbaşkanlığı makamına getiremez" dedi.

Davutoğlu, Kanal 7 televizyon kanalında katıldığı "İskele Sancak" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AK Parti ve üyelerinin cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecindeki tavrı hakkında konuşan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bu insanlar birgün şu makamı paylaşalım diye bir araya gelmiş insanlar değiller. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Başbakanımızın ilişkileri dün başlamış değil. Benim ve diğer siyasi arkadaşları ilişkileri yetmişli yıllara kadar gider. Biz yetmişli yılların psikolojisini yaşamış insanlarız, baskı altına almak çok zor. Çünkü çok makro şeyleri düşünmeye çalışmıştık o yıllarda. Yüceltmek için söylemiyorum. Biz ortak ideallerde yola çıkmış insanlarız. O yıllarda ortak ideallerin buluşturduğu bağ, bugünkü makamların buluşturduğu bağdan çok daha kuvvetlidir. O ortak ideallerin bağlarının çözülmesi, böyle bir bağın çözülmesinden Allah'a sığınıyorum. İşte o zaman özümüzü kaybetmeye başlarız. Bu ortak idealleri, bizleri bir araya getiren bu bağın mevcudiyetini korudukça, bunun kurumsal bağları anlam kazanır. Eğer bu bağı kaybedersek, manevi bağı kaybedersek tabiri caizse, bu ortak ideal özünü kaybedersek bu makamlarla oluşan bağlar hiyerarşiler hepsi, hepimizin başında demokrasinin kılıcı gibi duran şeyler olur ve hesabını veremeyiz."
"Biz bu değerleri terkeder, küçük hesaplar içerisine girersek işte o zaman kendi içimizde bir şey yaşarız" diyen Davutoğlu, "Kimse, Başbakan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ne olur senaryosunu merak etmesin. AK Parti bütün bu sınavları aşacak kudrette ve kendi kökünü geliştirmiş bir partidir. O yapı içerisinde her şey bugün Başbakanımızın bu istişareleri de dahil olmak üzere en doğru eksene oturtulur" ifadelerini kullandı.

"ÜZERiMiZDEKI EMANETIN HAKKINI NASIL VERECEĞIMIZi DÜŞÜNMEMIZ LAZIM" 

Kendisiyle ilgili Başbakanlık için adının geçtiğinin hatırlatması üzerine Davutoğlu, "Bu sorular bana iki, üç sene önce de gündeme geldiğinde böyle bir şeyi zihnimden geçirmeyi, telaffuz etmeyi zül addederim demiştim" ifadesini kullandı.
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu anda yaptığımız bir iş var dış politika anlamında. Zaten öyle yoğun bir tempomuz var ki bunun hakkını vermek durumundayız. Şu anda günlük hayatımızda beni ilgilendiren yegane mesele üzerimde taşıdığım emanetin hakkını vermektir. Şu an Başbakan, Başbakanlık makamının hakkını yerine getiriyor. Bizde tüm bakan arkadaşlarımız için aynı şey geçerlidir. Her birimizin de üç ay sonra, üç sene sonra ne olacağını değil, üç dakika içerisinde üzerimizdeki emanetin hakkını nasıl vereceğimizi düşünmemiz lazım."

"Bence şu anki birçok problemimizin sebebi anayasamızdır"

Türkiye'nin sistem içerisinde değişikliğe gitmek zorunda kalıp kalmayacağı sorusu üzerine Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Keşke 2007'de ilk anayasa reformu teşebbüsleri başladığında gerçek manasıyla reformu yapabilseydik. Bence şu anki birçok problemimizin sebebi anayasamızdır. Türkiye'nin bu yükselen değerini, hem siyasal anlamda milli irade anlamında, hem de yükselen iddialarını karşılayacak özgürlük alanlarında halkın motivasyonunu temsil etmek anlamında 12 Eylül Anayasası bu yükü kaldıramadı. Bunda her parti anlaştı. Bugünkü anayasanın iç tutarlılığı da kalmamıştır. Türkiye'nin siyasal kültürü anayasasını aştı. Anayasa siyasal kültüre bir çerçeve çizer ama bu anayasa siyasal kültüre duvar çekmeye çalışıyor, siyaset onu aşıyor."
Twitter ve Youtube meselesinin tamamıyla teknolojinin gelişmesinin hızıyla hukukun gelişme hızı arasındaki çelişkiye bağlayan Davutoğlu, hukuk sisteminin vatandaşların haklarını koruması gerektiğini ve özgürlüklerin en geniş şekliyle kullanımından yana olduğunu ifade etti.

"Esed tam bir hayal içinde"

Davutoğlu, Esed'in birkaç gün önceki "Güç kazanıyoruz" söyleminin sorulması üzerine şunları kaydetti:
"6 Nisan 2011'de Şam'a gitmişim. Beşar Esed'e Sayın Başbakanımızın mesajıyla birlikte şunları söylemişim: 'Bu gösterilere aman sert müdahalede bulunmayın, zaten Ortadoğu kaynıyor. Biz Suriye'de bir olumsuzluk olmasını istemeyiz. Mümkünse seçime gidin, biz de size destek veririz. Ama seçime gitmeyi zamana yayacaksanız birtakım yasal reformlar yapın. Baas Partisi'nin tekelini kaldırın. Kürtlere kimliklerini verin. Vatandaşlık kimliği bile yoktu biliyorsunuz" demiştim. Aynen şunu dedi: 'Hiç merak etmeyin olaylar kontrolümüz altında. Bir, iki ay içerisinde tüm bunları durduracağız. Sonra da reformları yapacağız' dedi. Bir sonraki görüşmemizde, 'Merak etmeyin ben tüm bu
olayları bastıracağım. O zaman reformları daha rahat yaparız' dedi. Ben de şunu demiştim: 'Sayın Başkan: Siz, bizim size dost olarak konuşacağımızı biliyorsunuz. Eğer, 'Ben bu olayları bastırayım, daha sonra reformları yaparım' diyorsanız, böyle bir zaman asla gelmeyecek. Çünkü reform yapmazsanız bu olayları kontrol edemezsiniz. Ama 'Ben reformları başlatayım, bu arada güvenlik tedbirlerini de alayım' derseniz, o zaman halk yavaş yavaş sizin yanınıza doğru döner."
Esed'in daha sonra da birçok kere tarihler verdiğini ve bunun artık bir karşılığının olmadığını ifade eden Davutoğlu, "Keseb'te şu an belli yerleri kontrol eden bir muhalefet var. Halep'te kontrolünü tahkim eden bir muhalefet var. Şam'ın civarında bazı bölgelerde özellikle açlık uygulanan yerler var. İnsanların vahşice açlığa, susuzluğa mahkum edildiği yerlerde ilerleme kaydediyor. Çünkü oralara ulaşması mümkün değil herhangi başka bir kaynağın. Esed tam bir hayal içinde" diye konuştu.

"Türkiye'yi burada suçlayan herkes, orada Türkmenleri zayıf düşürüyor"

Davutoğlu, Türkiye'nin Türkmen bölgelerinde el-Kaide unsurlarına yardım ettiği iddialarına ilişkin "Suriye haritasını bilen birisi o bölgenin Türkmen bölgesi olduğunu bilir. Keseb bölgesi Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgedir. Bunu Türkmen, Kürt ayrımı yapmak için değil ihanetin ne ölçüye vardığını göstermek için söylüyorum. Bu söylenen her söz, Türkiye'yi burada suçlayan herkes, orada Türkmenleri zayıf düşürüyor. O mücadeleyi verenlerin büyük bir kısmı Türkmenlerdir. Türkiye için Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu bölge stratejik açıdan da kültürel açıdan da özel ilgi duymamız gereken bir bölgedir" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki olaylar

Davutoğlu, Ukrayna'daki krizin Ortadoğu'daki krizlerden bağımsız olmadığını belirtti.
"Ukrayna'da bazı kişiler olayları ferdi değerlendiriyor" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:
"Suriye krizi, Mısır krizi diye, hayır, uluslararası sistemin bir krizi var. Bunu gördüğünüzde komşu bile olmayan Ukrayna krizinin Suriye krizi ile irtibatlı olduğunu görürsünüz. Eğer uluslararası güç kaymalarında bazı aktörler lehine veya aleyhine ağır kaymalar yaşanmışsa bu ancak karşı bir denge oluşturmakla istiklale kavuşur. Geçici istikrardır o da. Gerçek istikrar ise ilkeler üzerine uluslararası bir sistem kurmaktır. Suriye'de kısa süreli bir demokratik dönüşüm yaşansaydı yani demokratik dönüşümü kastediyorum, yani Esed gönüllü olarak yapsaydı şimdi Arap dünyasının lideri olurdu. Önemli bir demokratik dönüşüm sağlasaydı bizim ona tavsiye ettiğimiz gibi. Beşşar Esed'e rağmen bir dönüşüm sağlansaydı Mısır'da darbe olmazdı. Mısır'da darbe olmasa otoriter eğilim, otokratik eğilim güç kazanmaz ve Ukrayna'da bugünkü yaşanan çatışmalar yaşanmazdı. Hepsi birbirini tetikliyor."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER