ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Eylül 2014 Cumartesi 16:24

Davutoğlu, kurtarılan rehinelerle uçakta buluştu

Davutoğlu, kurtarılan rehinelerle uçakta buluştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in alıkoyduğu Türk vatandaşlarının kurtarılmasına ilişkin, "Bugün bizim için bayram günü. Bu bayramı bize yaşatan öncelikle Allah'ın lütfudur, sonra sizlerin metanetli, basiretli tutumunuzdur" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in alıkoyduğu Türk vatandaşlarının kurtarılmasına ilişkin, "Bugün bizim için bayram günü. Bu bayramı bize yaşatan öncelikle Allah'ın lütfudur, sonra sizlerin metanetli, basiretli tutumunuzdur" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in bir süreden beri alıkoyduğu ve bugün kurtarma operasyonuyla Türkiye'ye getirilen 49 Türk vatandaşıyla Şanlıurfa'da buluştuktan sonra Ankara'ya hareket eden özel uçak "TUR"da bir araya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'daki programını yarıda keserek geldiği Şanlıurfa'da, kurtarılan Türk vatandaşlarıyla buluştuktan sonra birikte Ankara'ya gitmek üzere özel uçak "TUR"a geçti.

Uçağa alınan Türk vatandaşlarıyla tek tek tokalaşan Başbakan Davutoğlu, IŞİD'in alı koyduğu rehineler arasında yer alan küçük bir bebekle de bir süre yakından ilgilendi. Davutoğlu, kendi eliyle hurma yedirmeye çalıştığı bebeği kucağına alarak sevdi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER


Uçakta, kurtarılan Türk vatandaşlarına da hitabep eden Davutoğlu, sözlerine, "Tekrar vatanınıza hoşgeldiniz, diyorum. Bugün bizim için bayram günü" diyerek başladı.

"Bu bayramı bize yaşatan öncelikle Allah'ın lütfudur, sizlerin metanetli, basiretli tutumunuzdur" diyen Davutoğlu, "Ayrıca bu uçağımız da yeni uçak. İlk özel misafirleri sizler oldunuz. Allah bir daha böyle bir ayrılık sizlere, alilerinize göstermesin" ifadesini kullandı.

Davutloğulu, yaşananların, böyle bir durumla karşılaşıldığında milletin tek bir bütün haline gelidiğini gösterdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Yaşananlar göstermiştir ki böyle bir durumda karşılaşıldığında tüm millet tek bir bütün haline geliyor, zor şartlarda olan devlet görevlilerimiz omuz omuza veriyorlar. Allah bir daha acı göstermesin. Ankara'da Esenboğa'da ailelerinizle buluşacaksınız, ben de görüşmek istiyorum da olur ki hepsiyle görüşemeyiz, gittiğinizde ailelerinize, yakınlarınıza selamlarımı, metanetli tutumları dolayısıyla teşekkürlerimi ifade edin. Sabrınız için teşekkür ediyorum. Bir kez daha Allah böyle bir ayrılığı göstermesin diyorum. Allah'a emanet olun."

Başbakan Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu ile daha sonra uçaktaki Türk vatandaşlara çiçek dağıttı ve sohbet etti. Davutoğlu'nun sohbet ettiği rehinelerden biri, özel harekatçı olarak konsoloslukta görev yaptığını, kendisinin aynı zamanda ilahiyat fakültesi öğrencisi olduğunu belirterek, "Orada bulunduğum sürede hep namazları ben kıldırdım. Arkadaşlarımızla hep şöyle dua ederdik, 'Allahım buradan kurtulursak biz hacca gitmek istiyoruz. Bize hac nasip eylesin' diye. Sizden isteğimiz arkadaşlar adına konuşuyorum, 30 kişiyiz, bizi ailelerimizle hacca gönderin" dedi. Davutoğlu, bunun üzerine, "Önce bu sene bir ailelerinizle buluşun daha sonra bakarız. Elhamdullilah sağ geldiniz ya. Hepsi kolay" yanıtını verdi.

-Davutoğlu, rehineler için adak adadı

Davutoğlu, kendisinin de Türk rehinelerin kurtulduğu gün adak kurban kesmeye niyetlendiklerini belirterek, "O gün bugündür. Bugün kesiyoruz, verdik, bugün öğrenci yurtlarına dağıtılmak üzere kurbanlarımız kesilecek" diye konuştu.

Konsoloslukta memur olarak çalıştığı öğrenilen Mesut Aktaş isimli genç de Başbakan Davutoğlu ile sohbetinde, Musul'a nişanlı olarak gittiğini, 2 hafta sonra Kırşehir'de düzenlenecek düğünlerine tüm Türkiye'yi beklediğini söyledi. Davutoğlu, Ahi Evran günü, 10 gün sonra düğünün yapılması durumunda katılabileceğini belirterek, "Söyleyeyim, Belediye Başkanına 27'sine nikahını ayarlasın. Beraber bayram düğün yaparız" dedi. Aktaş'ın, "tamam herkesi bekliyoruz" sözlerine, Davutoğlu'nun "Ağasın herhalde" sözleri gülüşmelere neden oldu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER