ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:41

Davutoğlu: Kimyasal silah tasfiyesi, geçmişte işlenen suçları ortadan kaldırmaz

Davutoğlu: Kimyasal silah tasfiyesi, geçmişte işlenen suçları ortadan kaldırmaz


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu, Suriye’deki kimyasal silahların tasvifye edilmesinin güzel bir haber oludğunu söyledi. Davutoğlu, “Ama bu geçmişte işlenen suçları ortadan kaldırmaz. Bin 700 zavallı mahsumun ne şekilde öldürüldüğünü gösteren vedioları izledikten sonra eğer bu cürüm karşılıksız kalırsa, bundan sonra başka aktörler de önce kimyasal silah kullanıyorum deyip sonra da teslim ettiğini söyleyerek böyle bir sorumluluktan kaçınmış olurlar.” dedi.

Bakan Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ve Kanadalı heyeti, Beşiktaş’taki Conrad Otel’de bir araya geldi.
İkili görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Davutoğlu, Suriye ile ilgili bir soruya, “Daha ilk günden itibaren inisiyatif başladığında korkumuz buydu. Sürekli zamana oyanayarak Suriye rejimi işlediği suçu örtmeye, unutturmaya, pozitif bir gündem içerisindeymicesine zaman kazanmaya çalışması. Ellerindeki kimyasal silahların envanterini biliyor olmaları lazım, kullandıklarına göre. Bunun için bir aylık süreye nasıl ihtiyaç olur? Bunun için bir aylık süreye nasıl ihtiyaç olur? Kimyasal silahların dünyadan silinmesi, insanlığin geleceği adına çok güzel bir haberdir. Kimse buna karşı çıkmaz. Hangi ülke bunu yaparsa, ne gerekçeyle yaparsa biz destek veririz. Ama bunu yapıyorum diye görünüp bir taraftan -ki bu inisiyatif başladıktan sonra Suriye Hava Kuvvetleri’nin hava bombardımanında artışlar görüldü- bunu fırsat bilip uluslararası toplumu böyle meşgul edip öbür tarafta sanki uçaklarla bombalama yapmak suç değilmiş gibi onlara devam etmek, işte bu kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumun bu konuda net bir tutum içerisinde olması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Bu kimyasal silahların tasfiyesi hepimiz için güzel bir haberdir. Ama bu geçmişte işlenen suçları ortadan kaldırmaz. Bin 700 zavallı mahsumun ne şekilde öldürüldüğünü gösteren vedioları izledikten sonra eğer bu cürüm karşılıksız kalırsa bundan sonra başka aktörler de önce kimyasal silah kullanıyorum deyip sonra da teslim ettiğini söyleyerek böyle bir sorumluluktan kaçınmış olurlar. İkincisi de, bir ay içerisinde teslim değil deklerasyonda bulunacak, teslimi ne kadar sürecek? Teslim edene kadar 2 ay mı geçer 5 ay mı geçer? O zaman zarfında kimyasal silah dışındaki silahlarla masumların öldürülmesini mazur gösterecek bir durumun ortaya çıkması da kabul edilemez. Türkiye olarak kimyasal silahların tasfiyesini destekleriz ama bu konuda da uluslararası toplumun, Suriye rejiminin her zaman yaptığı zaman kazanma taktiğine boyun eğmemesini bekleriz.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER