ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:43

Davutoğlu, Irak heyetiyle Konya'da buluştu

Davutoğlu, Irak heyetiyle Konyada buluştu


 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şeb-i Arus töreni için Konya'da bulunan Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı ve üyeleri ile Basra'daki dini liderlerin temsilcileriyle bir araya geldi. Afganistan Belh Valisi Ata Bey'in de katıldığı toplantıda konuklarına "İslam kardeşliğinin ve hoşgörüsünün başşehri Konya'ya hoş geldiniz" diyen Bakan Davutoğlu, bölgede yaşayan halkların kardeşliğinin ve birlikteliğinin bölge barışı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in ev sahipliği yaptığı toplantıya Kerkük Vilayeti Meclis Başkanı Hasan Turan ve meclis üyeleri, Basra'da yasayan Ayetullah Sistani'nin temsilcisi Muhammed el Maliki ve Belh Valisi Ata Bey katıldı. AK Parti Konya milletvekillerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bakan Davutoğlu, Mevlana'nın İslam'dan ilham alarak verdiği öğütlerin kardeşlik, birlik, beraberlik ve barışa büyük katkı yaptığını söyledi.

Toplantıda kısa birer konuşma yapan Muhammed el Maliki, Hasan Turan ve Ata Bey, Mevlana diyarında bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan, bölge halklarının kardeşliğini, bölgenin huzurunu bozmak isteyenlerin provokatif eylemlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini kaydetti. Muhammed el Maliki de kardeşliği, işbirliği ve beraberliği hatırlatan, bağları güçlendirmeye yönelik çabalar sarf eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na minnettar olduklarını kaydetti.

"KERKÜK İLE EBEDİYETE KADAR KARDEŞİZ"

Toplantının ardından Irak heyeti, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek Konya ile Kerkük arasında kardeş şehir mutabakatı imzaladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, imza töreninde ezelden beri kardeş olan 2 şehrin ebediyete kadar da kardeş olacağını vurguladı. Davutoğlu, “Hepimiz bundan sonra Koneviyiz, Basriyiz, Kerkükiyiz, Belhiyiz. Çünkü aynı kadim medeniyetten geliyoruz. Aynı köklü değerleri paylaştık. Kaderlerimizi de Allah bir eyledi.” dedi.

    Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan, Meclis üyelerinin tamamının Konya ziyaretine katıldığını belirterek, Kerkük Meclisi’nde Irak’ın tüm unsurlarının temsil edildiğini dile getirdi. Turan, Mevlana’nın öğretilerine kulak vererek Kerküklülerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesini, iyiliği ve barış seven herkesin Kerkük’e destek vermesini istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER