ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:39

Davutoğlu: Halk ile gelen halk ile gider

Davutoğlu: Halk ile gelen halk ile gider


Mısır'daki askeri darbeyi değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Halk ile gelmiş bir lider halk ile gider. Demokratik yollarla iktidara gelmiş liderler sebebi ne olursa olsun meşru olmayan yöntemlerle devrilmesi kabul edilemez. Siyasilerin tutuklanması kabul edilemez.” dedi.

Bakan Davutoğlu Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Mısır’daki gelişmeleri değerlendirdi. Davutoğlu seçimle yönetimde bulunan liderin meşru olmayan yollarla devrilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. “Yapılanlar 25 Ocak Mısır devrimine gölge düşürmemelidir.” diyen Davutoğlu, “Mısır’da demokratik kurumların devreye girmesi ve en kısa süre içerisinde seçim yapılması zaruridir. Tüm seçim aktörleri seçime katılmalıdır. Dünkü müdahaleden sonra siyasilerin tutuklanması ve ev hapsinde olması kabul edilemez. Siyasilerin serbest bırakılması çok önemlidir. Seçimle başa gelmiş bir liderin bu halde tutulması kabul edilemez. Bu konuda geçiş yönetiminin azami hassasiyetle davranacağını biliyoruz. Bütün taraflar her türlü şiddet ve çatışmadan uzak durulmalıdır.” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, “Türkiye, Mısır’da herhangi bir kesimi değil, bütün olarak Mısır halkını desteklemektedir. Türkiye olarak isteğimiz Mısır’ın bu krizi yeni bir demokratikleşme hamlesiyle aşmasıdır. 25 Ocak devrimi 21. yüzyılın ilk büyük devrimidir. Bu devrimin kazanımlarını korumak tüm Mısırlıların temel önceliği olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE MISIR HALKININ YANINDADIR'

Davutoğlu şöyle konuşmasına şöyle devam etti: “Arapların veya Müslümanların demokrasi ile yönetilemeyeceği iddialarını toptan reddediyoruz. Her halk kendi özgür iradesiyle seçebilmelidir. Mısır halkı neyi tercih ederse o tercih bizim temel tercihimiz olacaktır. Bundan sonra asıl mesele bu ülkede adil seçimin yapılıp yapılmayacağıdır. Bundan sonra takip edilecek süreçte en temel amaç seçilmiş otoritelerin yönetimi devralmasıdır. Türkiye mısır halkının yanında yer alacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER