ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 20:24

Davutoğlu Gazze'deyken saldırı yapıldı

Davutoğlu Gazzedeyken saldırı yapıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail saldırısı altındaki Gazze'ye gitti. Davutoğlu'nun temasları esnasında İsrail saldırıları devam etti...


DAVUTOĞLU COŞKUYLA KARŞILANDI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'de Filistinliler'in yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap dışişleri bakanlarından oluşan heyetle, Gazze'ye, Rafah Sınır Kapısı'dan geçiş yapan Davutoğlu, beraberindekilerin bulunduğu konvoyla Gazze kent merkezine doğru giderken çok sayıda Filistinli, ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara çıktı.

Davutoğlu, şehir merkezine yaklaştıkça, Filistinlilerin coşkusu daha da arttı. Filistinliler, yol boyunca Türkiye ve Davutoğlu lehine sloganlar attı.

ARAP BİRLİĞİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI

Filistin halkına destek amacıyla Gazze'ye ziyarette bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'nin başkanlığındaki Dışişleri Bakanları heyeti şöyle:

''Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Katar Dışişleri Bakanı Hamad bin Casim, Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdulselam, Fas Dışişleri Bakanı Sadettin el-Osmani, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, Ürdün Dışişleri Bakanı Nassir Cudeh, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari, Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmed Karti.''

DAVUTOĞLU'NUN ZİYARETİ ESNASINDA SALDIRILAR ARTTI!

Davutoğlu'nun Gazze ziyareti esnasında İsrail, saldırılarını yoğunlaştırdı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında yer aldığı, Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarından oluşan heyetin ziyaret ettiği Gazze'ye, İsrail uçakları tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda, ilk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı.
    
İsrail savaş uçakları, Gazze'de, Bağdat Caddesi'ni vurdu. Davutoğlu ile Arap Birliği dışişleri bakanlarının Gazze'ye düzenlediği ziyaret esnasında gerçekleşen saldırıda, ilk belirlemelere göre, 10 kişi yaralandı.
    
Yaralı sayısının daha fazla olabileceği belirtilirken, saldırıda yaralanan Filistinliler, ambulanslarla Şifa hastanesi'ne getirildi.

DAVUTOĞLU: "GAZZE'DE KENDİ EVİMİZDEYİZ"

Davutoğlu, ''Bugün biz kendi evimizdeyiz ve kendi ailemizin sıkıntılarını paylaşmak için buradayız'' diyerek, Filistin halkına desteğini vurguladı.
    
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin'deki, Gazze'deki, Doğu Kudüs'teki kardeşlere hitaben yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
    
''Mesajımızı şudur: Ne olursa olsun, hangi baskı ve zulüm olursa olsun, sizlerle dayanışmamız bitmeyecektir. Sizler sadece kendi onurunuz için değil, bütün insanlığın onuru için mücadele ediyorsunuz. Allah ve bütün insanlık şahit olsun ki sizi bu mücadele de yalnız bırakmayacağız. Acılarınız acımızdır, kaderiniz kaderimizdir, geleceğiniz geleceğimizdir. Bilin ki dökülen her kanın acısı, Anadolu'daki 75 milyon insanın yüreğinde büyük yaralar açmaktadır. İnşallah bu işgal bitene kadar, Kudüs özgürlüğüne kavuşana kadar bu mücadelede yanınızda olmaya devam edeceğiz.''
    
ULUSLARARASI TOPLUMA VE BM'YE MESAJ
    
Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri ve Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret ederek, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e bir mesaj vermek istediklerini ifade etti.
    
Davutoğlu, ''Uluslararası topluma şu mesajı iletmek istiyoruz: Sizler, İsrail'in bu zulümlerine sessiz kalabilirsiniz. Hatta bu zulümleri meşru gösterecek açıklamalarda yapabilirsiniz ama bilin ki insanlık vicdanı ve tarih, İsrail'in bu zulmünü mazur görenleri hiçbir zaman affetmeyecektir. Bilin ki bizler, Arap dünyası, Türkiye ve İslam dünyası, bu haksızlıklara karşı omuz omuza durmaya devam edecektir'' diye konuştu.
    
Davutoğlu, uluslararası toplumdan ve BM'den taleplerini şöyle sıraladı:
    
''İsrail, bu saldırıları derhal durdurulmalı ve aynı zamanda da Gazze üzerindeki bu insanlık dışı ambargoda derhal kaldırılmalıdır. Gazze'nin İsrail tarafından bir açık hava hapishanesi haline dönüştürülmesine izin verilmemelidir. Burada bu insanlık dışı ablukayı kaldırmak için canlarını feda eden Mavi Marmara şehitlerine de selam olsun diyorum. Biz hep beraber bütün bir insanlık alemi olarak, Arap dünyası, İslam dünyası ve Türkiye olarak hep beraber bu ablukanın kaldırılmasına kadar omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki: Filistinli kardeşlerimiz, Gazzeli kardeşlerimiz bilsinler ki karanlığın en yoğun olduğu gece anı aynı zamanda sabaha en yakın olan andır. Sabah yakındır. Özgür günlerde de uyanacağınız sabahta da beraber olmak üzere sizleri Allah'a emanet ediyoruz.''

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER